Vo všeobecnosti je teplomer typom meracieho prístroja používaného na určenie teploty tela alebo predmetu. Okrem toho, že sa používajú na meranie teploty predmetov, niektoré teplomery sa používajú na meranie izbovej teploty, paliva a ako indikátor tepla v určitých nástrojoch. Pozrime sa na jednotlivé typy teplomerov a na ich využitie v rôznych odvetviach.

Najznámejší je v súčasnosti digitálny teplomer

Teplomer, s ktorým sa ľudia najčastejšie stretávajú, je digitálny teplomer, ktorý slúži ako zdravotnícka pomôcka.

V teplomere sú vo všeobecnosti čiary, ktoré sú vybavené číslami slúžiacimi ako stupnica. Hlavnou zložkou je teplomerná látka. Táto termometrická látka bude reagovať, keď dostane vysoké alebo nízke teploty, a tak je možné získať výsledky merania.

Termometrická látka je zvyčajne vo forme kvapaliny, aj keď v závislosti od typu teplomera tomu nemusí byť vždy tak. Existuje niekoľko typov teplomerov, ktoré majú svoje príslušné funkcie. Aby ste si dokázali správne vybrať na rôzne účely, zoznámime sa s typmi teplomerov a ich funkciami.

Rozličné typy teplomerov.

Druhy teplomerov

  • Digitálny teplomer
  • Liehový teplomer
  • Ortuťový teplomer
  • Bimetal
  • Infra teplomer (bezdotykový)

Kontrola teploty v interiéri je nevyhnutná pre zabezpečenie tepelnej pohody a zdravia. Upozorňujeme, že používatelia si môžu vybrať medzi analógovými a digitálnymi teplomermi vrátane aplikácií na sledovanie teplotných výkyvov. Niektoré teplomery môžu ukazovať nielen teplotu, ale aj vlhkosť a čas/dátum, zatiaľ čo iné sa môžu jednoducho stať doplnkami vášho vnútorného priestoru.

Poďme si jednotlivé typy podrobnejšie vysvetliť z pohľadu ich charakteristických parametrov.

Digitálny teplomer

Lekársky digitálny teplomer so zdravým výsledkom.

Digitálny teplomer má kovový hrot, kde sa nachádza snímač telesnej teploty. Princíp fungovania digitálneho teplomera spočíva v tom, že zmenami teploty je ovplyvňovaný elektrický prúd v kovoch, ktoré sú vo vnútri teplomeru. Niektoré z nich majú pri zohriatí väčší odpor, a tak počítač vnútri prepočítava veľkosť odporu do tepelných hodnôt. Tie sa potom objavujú v podobe čísel na displeji. 

Merací rozsah digitálneho teplomera sa líši od toho, kde sa využíva – meranie telesnej teploty od 34°C do 42°C, laboratórne digitálne teplomery od -50°C do 1300°C. Najčastejšie sa s ním však stretávame pri meraní našej telesnej teploty.

Meranie telesnej teploty je kľúčové najmä po úraze alebo infekcii. Používatelia si môžu vybrať z rôznych ušných, ústnych, rektálnych teplomerov či teplomerov do podpazušia a na čelo. Odporúčajú sa jednotky s rýchlymi časmi merania, ľahko čitateľnými displejmi a vysokou presnosťou (napr. +/- 0,2 stupňa).

Liehový teplomer

Liehový teplomer v sklenenom obale.

Liehový teplomer sa skladá zo skleneného obalu, v ktorom je umiestnená nádobka s liehom, spojená s tenkou rúrkou, z ktorej bol vysatý vzduch. Lieh býva väčšinou zafarbený na červeno alebo modro. 

Teplomer meria teploty v rozmedzí od -115°C do 78°C. Pri teplotách nižších ako -115°C lieh mrzne a pri teplotách vyšších ako 78°C lieh vrie. Liehové teplomery sa využívajú na meranie napr.: vonkajšej teploty, teploty v bazénoch, teploty pri experimentoch v laboratóriách, kedysi aj na meranie telesnej teploty, ale dnes sa už kvôli presnosti používajú skôr digitálne teplomery.

Ortuťový teplomer

Ortuťový teplomer na bielom pozadí.

Ortuťový teplomer (kvapalinový teplomer) sa skladá zo skleneného obalu, v ktorom je umiestnená nádobka s ortuťou, spojená s tenkou rúrkou, z ktorej bol vysatý vzduch. 

Teplomer meria teploty v rozmedzí od – 38°C do 357°C. Kedysi sa používal aj na meranie telesnej teploty, od čoho sa upustilo kvôli tomu, že ortuť je jedovatá. Dnes sa tento typ teplomerov používa hlavne v laboratóriách.

Bimetalový teplomer

Bimetalový teplomer v tvare štvorca. 

Bimetalový teplomer, v ktorom sa na meranie teploty využíva bimetalový (dvojkovový) pásik zložený z dvoch kovov s rôznymi teplotnými činiteľmi rozťažnosti. Bimetalový pásik je stočený do špirály, ktorej jeden koniec je spojený s ručičkou teplomera. Pri zmene teploty sa pásik ohýba a tento pohyb sa prenáša na ručičku prístroja. 

Najčastejšie sa využíva v kuchyni na meranie teploty v strede mäsa pri pečení. Meria teploty v rozsahu od 0°C do 300°C. No s využitím bimetalu sa stretávame aj pri meraní teploty kovových potrubných rozvodov a kovových rozvodov ústredného kúrenia.

Infra teplomer (Bezdotykový)

Bezdotykový infra teplomer je zariadenie určené na meranie teploty objektov bez potreby fyzického kontaktu. Pracuje na princípe detekcie infračerveného (IR) žiarenia, ktoré je emitované alebo odrazené objektom. Každý objekt emituje určité množstvo infračerveného žiarenia, ktoré je priamo úmerné jeho teplote. Infrateplomer je vybavený senzorom, často nazývaným “termopár”, ktorý zachytáva toto infračervené žiarenie z objektu, na ktorý je zameraný.

Elektronické obvody vo vnútri teplomera následne prevádzajú detekované infračervené žiarenie na elektrický signál. Tento signál je potom pomocou matematických algoritmov premenený na hodnotu teploty. Tento proces je rýchly, čo umožňuje takmer okamžité zobrazenie teploty na digitálnom displeji teplomera.

Jednou z hlavných výhod bezdotykových infrateplomerov je ich schopnosť rýchlo a bezpečne merať teploty, čo je užitočné v situáciách, keď je fyzický kontakt s objektom nepraktický, nebezpečný alebo nežiaduci. Napríklad pri meraní teplôt vysoko teplých, chladných alebo ťažko prístupných objektov. Bezdotykové infrateplomery nachádzajú uplatnenie v mnohých odvetviach a aplikáciách, vrátane priemyslu, lekárstva, potravinárstva a výskumu.

Faktory, ktoré treba zvážiť pri výbere teplomeru

Hoci existujú rôzne teplomery, aplikácie a meracie techniky, z ktorých si môžeme vybrať, sú tri najdôležitejšie faktory, ktoré by sme ako potenciálni kupujúci mali zvážiť:

  1. Požiadavky

V prvom rade by sme sa mali rozhodnúť, na aké využitie potrebujeme teplomer, t. j. či na meranie telesnej teploty, kontrola jedla, monitorovanie teploty v domácnosti alebo meranie v laboratóriu, či v priemyselnom prostredí. 

Upozorňujeme, že každý typ má iné výhody, náklady a rozsahy teplôt. Rozhodovanie medzi analógovými a digitálnymi modelmi je tiež kľúčové, pričom digitálne a bezkontaktné modely sú čoraz populárnejšie.

Pokiaľ ide o teplomery na lekárske použitie, ktoré patria medzi najobľúbenejšie položky na predaj, ich budúci používatelia by mali zvážiť bezpečnostné prvky a jednoduchosť použitia, najmä ak sa bude teplomer používať u detí. Všimnite si, že dobré merače sú často schválené a odporúčané FDA pediatrami a inými odborníkmi, pričom meranie na čele je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako skontrolovať, či má dieťa horúčku.

  1. Technické údaje

Presnosť je jednou z najdôležitejších vlastností, ktoré je potrebné zvážiť. Rýchle čítania a pravidelné aktualizácie, ako aj stabilné po sebe idúce merania sú nevyhnutné na to, aby bola jednotka považovaná za spoľahlivú. Upozorňujeme, že teplomery by nemali byť ovplyvnené okolitou teplotou. 

Čitateľnosť je ďalšou dôležitou vlastnosťou, na ktorú sa treba pozerať. V ideálnom prípade by hodnoty mali byť v stupňoch Celzia, zatiaľ čo displeje (LED alebo LCD) by mali byť ľahko čitateľné. 

Upozorňujeme, že niektoré lekárske teplomery používané pri deťoch majú podsvietený displej, takže v noci nie je potrebné žiadne dodatočné osvetlenie, zatiaľ čo niektoré domáce merače teploty majú možnosti nočného režimu na zlepšenie komfortu a spánku.

Dizajnové prvky by mali byť praktické, s jednoduchým tlačidlom a zakrivenými okrajmi z bezpečnostných dôvodov.  Pokiaľ ide o priame teplomery na kontrolu teploty potravín, používatelia by mali hľadať sondy z nehrdzavejúcej ocele alebo iného vysokokvalitného materiálu, aby sa zabránilo kontaminácii.

  1. Cena

Rozhodovanie o rozpočte je zásadné pre väčšinu z nás. Všimnite si, že infračervené teplomery môžu byť drahšie ako iné, pričom pri bubienkových teplomeroch (používané na meranie teploty vo vnútri uší), čelových teplomeroch (na meranie telesnej teploty) a bezkontaktných teplomeroch (na povrchové teploty) sú žiadané infračervené merače.

Dodatočné funkcie, ako sú zvukové pípnutia a teplotné alarmy, ako aj možnosti vyvolania pamäte a automatického vypnutia, sú veľmi prospešné. V prípade domácich meračov teploty sa môžu hodiť aj doplnkové funkcie (napríklad vlhkomer a teplomer v jednom). V neposlednom rade, príslušenstvo, ako sú ochranné puzdrá a extra sondy, môže pridať ku konečnej cene teplomera.

Meranie telesnej teploty ženy bezkontaktným teplomerom.

Tipy na údržbu a bezpečnosť

Aby bolo možné poskytovať presné a spoľahlivé údaje, je potrebné s teplomermi opatrne manipulovať, správne ich skladovať a čistiť.

Pokiaľ ide o meranie telesnej teploty, najmä u detí, ľudia by mali byť opatrní, aby pri manipulovaní s teplomerom nepoškodili zvukovod svojho dieťaťa. Všimnite si, že napríklad hodnoty z uší majú tendenciu byť vyššie ako merania v ústach alebo v podpazuší. 

Čistenie a sterilizácia sú nevyhnutné na elimináciu možných baktérií. Aby sa predišlo infekciám, v nemocniciach a iných klinických zariadeniach sa často uprednostňujú jednorazové teplomery. 

Teplomery na domáce použitie by nemali byť umiestnené na priamom slnečnom svetle alebo príliš blízko zeme, pretože prístroj z neho môže absorbovať teplo. Naopak, umiestnenie jednotky príliš ďaleko od zeme môže spôsobiť, že bude náchylná na chladenie sálaním.  Aj keď je pravda, že teplomery by mali byť chránené pred dažďom a inými nepriaznivými poveternostnými podmienkami, dobré prúdenie vzduchu je rozhodujúce pre dosiahnutie presnosti.

Teplomery na priame merania potravín by sa mali správne čistiť, aby sa eliminovalo riziko kontaminácie potravín. Pre sondové merače sa odporúča nehrdzavejúca oceľ, aby sa predišlo hrdzi a toxickým zlúčeninám. Okrem toho by používatelia mali dodržiavať všeobecné bezpečnostné opatrenia pri práci s kuchynským vybavením, aby sa predišlo popáleninám a zraneniam.

V neposlednom rade by používatelia mali byť mimoriadne opatrní pri používaní teplomerov v laboratóriách, meteorologických technológiách, údržbe automobilov, leteckej technike a iných priemyselných zariadeniach, aby sa vyhli priamemu kontaktu s extrémnymi teplotami a zabránili tak nehodám.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/types-of-thermometers

https://conductscience.com/thermometers-a-complete-guide/

https://www.tegam.com/factors-in-selecting-the-best-temperature-probes-and-digital-thermometers-for-industry/

https://bwell-swiss.ch/news-med/digital-and-infrared-thermometers-which-to-choose/https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fever/in-depth/thermometers/art-20046737