Rozmýšľali ste už nad tým, že by ste si chceli svoju domácnosť prizdobiť izbovými rastlinami, ale neviete akými? Vybrať si správnu rastlinu do bytu môže byť náročné. Treba vždy brať do úvahy, koľko svetla sa vo vašom byte nachádza a kam by ste ju postavili. 

Rovnako treba myslieť na to, ako často ju musíte polievať. V prípade, že ste v tejto sfére nováčikom, netreba sa ničoho báť. Existuje totiž niekoľko rastlín, ktoré prežijú aj v nehostinných podmienkach a nejde iba o kaktusy.

Rastliny a kvety vedia domácnosť skrášliť a pobyt v nej spríjemniť. Štúdia dokonca potvrdila pozitívne účinky izbových rastlín na psychické zdravie človeka. Nenáročné izbové rastliny sú v domácnostiach veľmi obľúbené. Minimálne jednu z nich nájdete v každom byte alebo dome. 

Ideo veľmi vďačné rastliny, ktorým stačí minimálna pozornosť. Nepotrebujú veľa svetla ani vody a vedia sa prispôsobiť takmer akýmkoľvek podmienkam. Väčšinou sú to tropické alebo subtropické rastliny, ktoré sú z ich prirodzeného prostredia zvyknuté na bojové podmienky. Medzi takéto nenáročné rastliny patria hlavne sukulenty, vždyzelené rastliny a kaktusy.

15 najkrajších a najmenej náročných izbových rastlín

Zena upravuje rastlinu v byte

Rastlinné terárium, najjednoduchšie na starostlivosť

Tento druh dekorácie v domácnostiach je novinkou. Obľúbenosť si rastlinné terária rýchlo získali vďaka svojej nenáročnosti na starostlivosť. Ide o menšiu rastlinu v sklenenej nádobe. Vďaka tomu, že je nádoba uzavretá, vytvorí sa v teráriu vlastný ekosystém. Veľká výhoda rastlinného terária je, že sa o rastlinu nemusíte takmer vôbec starať.

Ako sa starať o rastlinné terárium?

Terárium nesmie byť na priamom slnku. Slnečné lúče by molli rastlinu poškodiť. Ideálne je ho umiestniť na miesto s tlmeným, teplým svetlom. Terárium by sa často otvárať nemalo. Raz za štvrť roka ho však môžete poliať a pozbierať opadané listy. Nie je to však nutnosť.

bytová rastlina zamioclucas

Zamiokulkas alebo aj ZZ rastlina 

Zamiokulkas sa začal pestovať ako izbová rastlina až v 90-tych rokoch 19. storočia.. Rastlina má pôvod vo východnej Afrike. ZZ rastlina, ako sa zvykne nazývať, je známa hlavne svojim hrubým dužinatým stonkám. Rastie pomaly, ale dorastá do výšky jedného metra.

Ako sa starať o zamiokulkas?

ZZ rastlina je veľmi odolná voči nedostatku slnečného svetla, suchote a znesie aj neopatrné zaobchádzanie. Rastlina je preto jednou z najvhodnejších pre začínajúcich pestovateľov. Treba ju ale chrániť pred silným priamym svetlom. Zamiokulkas nie je tolerantný voči chladu, preto sa neodporúča pestovať v miestnostiach, kde je teplota nižšia ako 10 °C.
Vyschnutia sa pri neje nemusíte obávať. Bez vody vydrží až niekoľko mesiacov. Polievať ho môžete 1 alebo 2x za mesiac. Rastlina nemášpeciálne požiadavky na pôdu. Treba sa iba uistiť, že kvetináč je zo spodnej časti priepustný.

Chlorophytum v byte

Zelenec chochlatý je vhodný do každej domácnosti

Zelenec chochlatý alebo chlorophytum comosum je vždyzelená rastlina, ktorá pochádza z južnej Afriky. Rastlina je obľúbená hlavne vďaka svojej nenáročnosti. Dorastá maximálne do výšky 25 až 60 centimetra. Jej listy sú dlhé, špicaté a uprostred listu majú jeden biely pás.

Ako sa starať o zelenec?

V teplých mesiacoch ju umiestnite na tlmené svetlo. V zime ju premiestnite na priame svetlo, pretože potrebuje dostatok slnka. Pestovať sa môže v bežných izbových teplotách. Minimálna teplota pre zelenec je 7 °C.

Zeminu rastliny treba udržiavať vlhkú. Zloženie pôdy pre zelenec nie je dôležité a rásť dokáže dokonca aj iba vo vode. Zelenec kvitne v teplých mesiacoch. Rastlinu môžete počas presádzania rozdeliť na menšie časti, nič sa jej nestane. Pravidelne presádzať ju však netreba.

tucnolsit rastlina v byte

Tučnolist vajcovitý, nazývaný aj stromom života

Crassula ovata je menšia sukulentná rastlina s hrubými tmavozelenými listami v tvare vajíčok. Stromček má pôvod v Južnej Afrike a dorastá maximálne do výšky 90 cm.

Ako sa starať o tučnolist vajcovitý?

Crassula obľubuje slnečné miesta a neprekáža jej ani priame svetlo. Je veľmi odolná voči vysokým teplotám a suchu. Minimálna teplota, v ktorej sa môže pestovať je 7 °C. Nemala by sa často zalievať. Stačídvakrát za mesiac.

Rastlina si vyžaduje priepustnú mierne kyslú pôdu. Presádzanie pri tejto rastline nie je nutné. V prípade, že ju ale chcete presadiť, pôda musí byť predtým suchá a najvhodnejším obdobím na presádzanie je leto.

Tučnolist vajcovitý

Svokrin jazyk alebo sansevieria trojpása

Svokrin jazyk je veľmi známu izbovou rastlinou hlavne vďaka svojej nenáročnosti. Je odolná voči neopatrnému zaobchádzaniu, nedostatku svetla a vody. Nevyžaduje si takmer žiadnu starostlivosť. Pochádza pôvodne z Afriky a južnej Ázie. Sansevieria je tropická rastlina, ktorá dorastá do výšky 1 metra. 

Ako sa starať o sansevieriu?

Sansevieria sa vie prispôsobiť tmavému, ale aj svetlému prostrediu. Jej listy by nemali byť vystavené dlhodobo priamemu slnku, ktoré by ich mohlo spáliť. Vie sa rovnako prispôsobiť aj rôznym teplotám. Ideálne teplotné podmienky sú 15  až 25 ºC. Svokrin jazyk však nevie vystáť teplotu pod 5 ºC.Pôda pre túto rastlinu by mala byť priepustná a obsahovať menšie množstvo kompostu. Vlhkosť vzduchu nie je pre svokrin jazyk podstatná. Prispôsobí sa vlhkému aj suchému prostrediu. Presádzať by sa mala každých 5 až 8 rokov podľa toho, ako veľmi vyrastie.

Alove Vera

Liečivý sukulent aloe vera

Aloe vera nie je známa iba ako nenáročný izbový kaktus. Vďaka svojím liečivým schopnostiam, ktoré objavili už v starovekom Egypte, si vyslúžila titul liečivej rastliny. Ide o minimalistický sukulent, ktorý sa hodí do každej domácnosti.

Ako sa starať o aloe vera?

Aloe vera pochádza z teplého prostredia, preto obľubuje slnko. Priame obedné slnko by jej mohlo ublížiť. Najlepšie umiestnenie pre tento sukulent je pred oknom. Pri umiestnení dbajte na to, aby na ňu nefúkalo. Najlepšie sa cíti v teplejšom prostredí. Minimálna teplota, v ktorej prežije, je 8 °C.

Preferuje vzdušnejšiu pôdu, takú dosiahnete po zmiešaní hliny a piesku. Netreba ju často polievať, stačí raz za jeden alebo dva týždne a nie je fanúšikom vysokej vlhkosti vzduchu. Presádzať ju treba jedenkrát za rok, odporúča sa na jar.

Rastlina Monstera v byte

Elegantná a nenáročná monstera

Táto rastlina pochádza pôvodne z tropického prostredia Strednej a Južnej Ameriky. Obľúbená je medzi ľuďmi hlavne vďaka svojim veľkým špecifickým listom. Tie časom sarnú a začnú sa v nich vytvárať zárezy. Ide o vždy zelenú rastlinu, ktorá vo voľnej prírode vie dorásť až do výšky 20 až 30 metrov.

Ako sa starať o monsteru?

Pre monsteru je ideálne nepriame svetlo. Prežiť vie aj v tieni, len bude rásť pomalšie. Nesmie však byť vystavená priamemu svetlu, ktoré spáli jejzelené listy. Ideálna je pre ňu teplota 20 do 30 °C. Pri nižšej teplote sa jej nič nestane. V zime sa nachádza rastlina vo vegetačnom období, takže nižšia teplota jej vyhovuje. Ak by ste ju vystavili teplote pod 0 °C, mohla by zahynúť.

Monstera vôbec nie je náročná na špeciálne zloženie pôdy. Dôležité je pre ňu, aby mala stále jemne vlažnú zeminu. Tá však nesmie byť premočená, kvetináč by mal byť preto priepustný. Presádzať monsteru je nutné iba keď vyrastie, čo môže byť každý 1 až 3 roky podľa podmienok.

Dracaena marginata v byte

Dracéna lemovaná nazývaná aj madagaskarský drak

Dracéna je menší stromček, ktorý pochádza pôvodne z Madagaskaru. V dobrých izbových podmienkach je maximalne schopná narásť do výšky 1,8 metra. Rastie však veľmi pomaly. Jej kmeň je úzky a vysoký. Listy sú úzke, dlhé a špicaté.

Ako sa starať o Dracénu ?

Rastlinu udržujte na svetle, ale silné slnečné lúče môžu ublížiť jej listom. Priemerná izbová teplota je pre ňu ideálna. Minimálna teplota, ktorú znesie, je 13 °C

Dracénu stačí zalievať 1 alebo 2 krát do týždňa. Rosenie listov nie je nevyhnutné, ale rastline to prospeje. Presádzať by sa mala každé 2 až 3 roky.

Rastlina dieffenbachia v byte

Dífenbachia je menšia kvetina s fľakatými listami

Dífenbachia je tropická a subtropická vždyzelená rastlina z oblasti Strednej Ameriky. Je charakteristická svojimi fľakatými listami. Rastlina kvitne bielymi alebo ružovými kvetmi. V izbových podmienkach kvitnúť ale nezvykne. Difenbachia je jedovatá, preto by sa mala držať ďalej od detí a zvierat. Po manipulácii s touto rastlinou by ste si mali umyť ruky. Dorásť môže maximálne do výšky 50 až 180 metrov, ale to len v prípade že má veľký kochlík a dobré podmienky. Väčšinou ide o rastlinu menšieho vzrastu.

Ako sa starať o Difenbachiu?

Vhodné je pre ňu nepriame rozptýlené svetlo. Rovnako ako všetky rastliny nemá rada priame slnko. Vďačná bude za teplejšie prostredie. Minimálna teplota pre ňu v zime by sa mala pohybovať okolo 16 °C.

Rastlinu treba v teplých mesiacoch ako leto a jar poriadne polievať. V zime postačí udržiavať zeminu vlhkú. Presádzať ju netreba. Jedine v prípade, že chcete, aby rastlina vyrástla. Vtedy ju môžete raz za rok na jar presadiť do väčšieho kochlíka.

Calathea rastlina

Kalatea púta pozornosť vzorovanými listami

Kalatea pochádza z brazílskych pralesov. Obľúbená je vďaka svojím zaujímavo sfarbeným elypsovitým listom. Ide o vzrastovo nižšiu rastlinu. Jej listy rastú na stonkách, ktoré vyrastajú priamo zo zeme. Farba a veľkosť listov záleží od odrody

Ako sa starať o kalateu?

Rastlina potrebuje veľa slnečného žiarenia a treba ju držať ďalej od miest, kde prefukuje. Pestovať by sa mala v bežnej izbovej teplote 15 až 25 °C a kvitne v letných mesiacoch .

Kalatea potrebuje dostatočné množstvo vlahy. Zemina však nesmie byť premočená. Obľubuje väčšiu vlhkosť vo vzduchu, ktorú mu môžete dopriať aj rosením listov prevarenou vodou. Pôda by sa mala hnojiť iba počas vegetačného obdobia, čo je od jesene do jari.

Elegantný lopatkovec je kráľom izbových rastlín.

Lopatkovec vás okúzli voňavými kvetmi

Lopatkovec pochádza pôvodne z Južnej Ameriky a je známy hlave vďaka svojim voňavým kvetom. Jeho obdobie kvitnutia je pomerne dlhé, môže trvať niekoľko týždňov. Listy tohto kvetu sú lesklé a tmavozelené. Treba od nich ale držať domáce zvieratá a deti ďalej, pretože sú jedovaté. Kvetina pôsobí veľmi elegantne a dorastá maximálne do výšky 75 centimetrov.  Vďaka jej nenáročnej starostlivosti je vhodná do každej domácnosti

Ako sa starať o lopatkovec?

Lopatkovec by mal byť umiestnený pri okne, keďže obľubuje tlmené slnečné svetlo.Vyhnite sa ale miestam,, kde prefukuje. Bežná izbová teplota je ideálna, nemala by byť nižšia ako 13 °C.Lopatkovec potrebuje dostatok vlahy, treba ho pravidelne polievať a postrekovať listy vodou. Nedostatok vlahy sa začne prejavovať hneď na jeho listoch. Tie začnú rýchlo vädnúť. Presádzať by sa mal každé 2 roky do väčšieho kvetináča.

Táto izbová rastlina vás upúta farebnými listami.

Aglaonema má viacfarebné listy

Aglaonéma je vždyzelená subtropická rastlina z oblasti Ázie. Listy majú krásne sfarbenie a vyrastajú na pevných stonkách. V priebehu jedného roka dokáže rastline narásť maximálne 6 listov. Odporúča pestovať maximálne do výšky 25 cm.

Ako sa starať o aglaonemu?

Aglaonémy potrebujú tlmené svetlo a priemernú izbovú teplotu (minimálne 16 °C). Priame svetlo je pre jej listy nebezpečné. Tmavšie miesta jej ale nevyhovujú.

V letných mesiacoch potrebuje rastlina dostatok vlahy. V zime ju stačí iba občas poliať, aby bola pôda vlhká. Veľmi obľubuje vlhkosť vzduchu, preto sa občasné rosenie listov vrelo odporúča. Rastlina kvitne od januára do mája bielymi alebo žltými kvetmi. Rastlinu nie je nutné presádzať.

Exotická izbová rastlina antúria.

Exotický nádych v domácnosti vám dodá antúria

Antúria latinsky Anthurium je tropická rastlina z oblasti Strednej a Južnej Ameriky. Charakteristická je nezvyčajnými ako keby voskovými kvetmi. Rastlina kvitne pomerne dlho a nie je náročná na pestovanie.

Ako sa starať o antúriu?

Prirodzené prostredie pre antúriu sú dažďové pralesy, kde rastie pod korunami stromov. Práve preto potrebuje miesto s nepriamym svetlom. Priemerná izbová teplota jej vyhovuje. Nemala by byť vystavená teplotám pod 10 °C.

Rastlinu je potrebné počas jari, jesene a leta raz týždenne výdatne polievať. V kochlíku by sa nemala hromadiť nadbytočná voda. Pôda používaná pri pestovaní antúrie by mala byť priepustná. Vďaka jej pomalému rastu ju nie je potrebné presádzať. Presadiť ju môžete, keď si všimnete, že jej korene prerastajú cez dierky v kochlíku.

Malá a estetická palma vhodná do každého interiéru.

Chamaedorea ako nenáročná mini-palma do interiéru

Chamaedorea elegans alebo úhľadná je palma s dlhými a tenkými listami, ktoré pripomínajú perie. Delíme ju na samčiu a samičiu palmu. Samičia má pri zakvitnutí voňavé kvety. Rastie pomaly a pochádza z mexických pralesov.

Ako sa starať o chamaedoreu?

Chamaedorea ja stromček, ktorý vám pri dobrej starostlivosti vydrží veľmi dlho. Rozmnožuje sa semenami, ktoré ale na vyklíčenie potrebujú vysokú teplotu pôdy. Najlepšie sa jej bude dariť na okne, ale prežije aj na tienistých miestach. Pestovať by sa mala v izbách s teplotou minimálne od 12 °C do 24 °C.

V teplých mesiacoch ju treba intenzívne zalievať. Palma obľubuje vlhkosť vo vzduchu, preto sa odporúča raz za čas postriekať prevarenou vodou. Chamaedorea potrebuje priepustnú pôdu a ideálna je zemina určená pre palmy.

Zaujímavý kvitnúci interiérový kaktus nenáročný na starostlivosť.
  1. Vianočný kaktus sa zavďačí krásnymi kvetmi

Schlumbergera je vyšľachtený kaktus, ktorý kvitne cez zimu alebo na jar. Jeho kvetypribližne 5 cm veľké. Kaktus nemá žiadne listy. Jeho stonky vďaka sploštenému tvaru a článkovitosti listy iba pripomínajú. Dorastá do maximálnej výšky 60 cm.

Ako sa starať o vianočný kaktus?

Kaktus treba pestovať v teple a na tlmenom svetle. V období, keď kaktus rastie je potrebné ho dostatočne zalievať. Prirodzené prostredie vianočného kaktusu je dažďový prales. Preto obľubuje vyššiu vlhkosť vzduchu. Pôda by mala byť priepustná. Ideálna je rašelinová hlina zmiešaná s pieskom. Hnojiť sa odporúča pred zakvitnutím takže od jari do jesene.

Zdroje

https://www.chovatelahospodar.sk/tema/monstera-pestovanie-a-druhy

https://www.aktuality.sk/clanok/cxVUpLU/40-nenarocnych-izbovych-rastlin-ktore-preziju-v-kazdej-domacnosti/

https://www.chovatelahospodar.sk/tema/sansevieria-a-jej-pestovanie

https://www.westwing.sk/inspiration/zahrada/zeleninova-zahrada/aloe-vera-pestovanie/

https://zaujimavysvet.webnoviny.sk/nenarocne-izbove-rastliny/

https://mojerastliny.sk/difenbachia-skvrnita/

https://mojerastliny.sk/dracena-lemovana-madagaskarsky-drak/

https://mojerastliny.sk/zelenec-chochlaty/

https://www.chovatelahospodar.sk/tema/tucnolist-crassula

https://mojerastliny.sk/tucnolist-vajcovity/

https://dodomacnosti.sk/lopatkovec/

https://mojerastliny.sk/lopatkovec/

https://www.chovatelahospodar.sk/tema/zamiokulkas-zamioculcas

https://mojerastliny.sk/kalatea/

https://plantizia.sk/rastlinne-teraria/

https://mojerastliny.sk/aglaonema/

https://mojerastliny.sk/chamedorea-uhladna/

https://mojerastliny.sk/vianocny-kaktus/

https://www.chovatelahospodar.sk/tema/anturia-a-jej-pestovanie