Pestovanie byliniek, zeleniny alebo dokonca ovocia sa často spája s dedinským prostredím a záhradou. Práve kvôli urbanizácii sa zelenina a ovocie nepestujú doma, ale kupujú v obchode. Na kvalitu týchto plodín sa však kladie stále väčší dôraz. Ľudia dbajú na také aspekty, ako sú postrekovanie, hnojenie alebo genetická úprava. Práve vďaka tomu sa zrodil nový trend vlastnej záhradky na balkóne. V článku vás oboznámime s niekoľkými plodinami, ktoré sú vhodné na takéto pestovanie.

Aký balkón je vhodný na pestovanie rastlín?

Pri pestovaní rastlín či kvetín si treba dávať pozor najmä na veterné oblasti. Silný vietor by totiž mohol rastliny ľahko polámať. Zelenina a ovocie potrebujú dostatok slnečného svetla, preto by mal byť balkón ideálne orientovaný na juh, západ alebo juhovýchod. Priame slnečné lúče bez tienenia nie sú pre rastliny ideálne, keďže slnko môže ich listy poškodiť. V prípade, že máte balkón orientovaný na sever alebo severovýchod, nezúfajte. Väčšina byliniek je nenáročná na slnko a takýto balkón im nebude prekážať. Ak máte náročnejšie typy kvetov, môžete ich presunúť do internéru, prípadne zvoliť menej náročné izbové rastliny.

10 tipov na plodiny, ktoré môžete pestovať na balkóne

Prinášame vám tipy, čo všetko si na vašom balkóne môžete zasadiť, aby ste sa mohli tešiť z vlastnej malej úrody. Možno budete prekvapení!

Sladké ovocie aj bez záhrady

Jahody

Najvhodnejšími odrodami jahôd, ktoré prežijú aj zimu na balkóne, sú Albion a Selva. Ideálne je, ak si zakúpite už hotové sadenice a na balkón ich presadíte na jar alebo začiatkom jesene. V prípade, že sa chcete zo sladkých plodov tešiť čo najskôr, je pre vás ideálna odroda Frigo.

Sadenice je ideálne sadiť husto vedľa seba. Hnojiť ich treba raz za rok, presnejšie na jar, predtým než zarodia plody. Jahody treba pravidelne zalievať, aby mali ich korene dostatok vlahy.

Kivi

Ide síce o rastlinu pochádzajúcu z tropických oblastí, ale dopestovať si ju môžete aj na vašom balkóne. Najvhodnejšie odrody na takýto spôsob pestovania sú Actinidia kolonikta, Arguta alebo ISSAI. Tieto dokážu prežiť aj v mrazivých teplotách do -25 °C. ISSAI je mini odroda kivi, ktorá je samoopelivá, takže sa nemusíte obávať o malé množstvo plodov. 

Tento druh ovocia by sa mal pravidelne zalievať, obzvlášť v letných mesiacoch. Pestovať ho treba vo väčšom priepustnom kvetináči s podmiskou. Kivi si nevyžaduje žiadne špeciálne hnojenie. Pohnojiť ho raz za rok na jar však určite neuškodí.

Čučoriedky

Pri výbere kríkov čučoriedky treba dbať na ich vek. Ideálne sú kríky, ktoré sú už 2, prípadne 3 roky staré. Odroda Patriot je odolná aj voči väčším mrazom v zimných mesiacoch a dorastá iba do výšky 130 cm. Odroda Bluecrop je obľúbená vďaka jej veľkým plodom. Čučoriedky môžete pestovať aj v menších kvetináčoch, pretože ich korene sú plytké. 

Čučoriedka by sa mala sadiť na jar alebo na začiatku jesene. Tento ker so sladkými plodmi obľubuje svetlo, preto je potrebné čučoriedku umiestniť na miesto, kde na ňu bude minimálne 8 hodín denne svietiť slnko. Rastlinu je treba pravidelne polievať, ideálne v ranných hodinách, a tiež hnojiť. Čučoriedka potrebuje kyslú zeminu, preto treba do hliny pridávať substrát s kyslosťou 3,5 až 5 pH.

Čerstvé jahody na balkóne
Zdroj: Shutterstock

Zdravá zelenina na dosah

Rajčiny

Bežné rajčiny, ktoré poznáme zo supermarketu, dokážu dorásť až do výšky 3 metrov. Na balkón sú preto vhodnejšie menšie odrody nazývané cherry rajčiny. Paradajky treba presadiť do priepustných kvetináčov, akonáhle začnú vyháňať listy. V tejto fáze ich treba aj dostatočne hnojiť organickým substrátom bohatým na humus. 

Táto zelenina s červenými plodmi potrebuje dostatok slnečného svetla. Rajčinám sa v tieni síce nič nestane, ale nebudú mať veľa plodov. Pri ich pestovaní však treba dbať na dostatok každodennej vlahy. Z tohto dôvodu nie sú vhodné pre ľudí, ktorí bývajú často preč a nemajú čas na pravidelné polievanie.

Paprika

Paprika je ďalším druhom zeleniny, ktorý sa dá pestovať na balkóne. Presadiť na balkón ich treba v polovici mája. Do väčšieho črepníka pritom môžete spoločne nasadiť aj 2 alebo 3 priesady, no nezabudnite ich upevniť o tyč. Na spodok črepníka je ideálne nasypať 5 až 7 cm vrstvu štrku. 

Rovnako ako rajčiny potrebujú aj papriky dostatok vlahy, inak by mohli zvädnúť. Polievať ich treba ráno, keď ešte nie je silné slnko, alebo večer. Počas zimných mesiacov ich treba prikryť igelitom, aby nezamrzli.

Reďkovky

Reďkovka, na rozdiel od iných druhov zeleniny, nie je náročná na starostlivosť. Reďkovky sa pestujú iba zo semienok, ktoré je ideálne zasadiť do dlhších črepníkov. Semienka treba umiestniť približne centimeter pod povrch. 

Pre túto koreňovú zeleninu je primeraná vlaha veľmi dôležitá, ale netreba to s ňou ani preháňať. Listy reďkovky by sa polievať nemali, ale voda by sa mala liať priamo ku stonke. Rovnako ako ostatné druhy zeleniny potrebuje aj reďkovka dostatok slnečných lúčov.

Pestovanie zeleniny na balkóne

Bylinková zázdrada v paneláku

Bazalka

Bazalka patrí k najpoužívanejším bylinkám v talianskej kuchyni. Môžete ju pridať na pizzu alebo cestoviny. Jedná sa o jednoročnú rastlinu, čo znamená že si treba ukladať jej semiačka a neskôr ju nanovo zasadiť. Presádzať by sa mala koncom marca alebo v apríli. Bazalky potrebujú dostatok svetla a zároveň aj vlahy. Ideálne je ju polievať ráno keď ešte slnko silno nehreje alebo potom večer.

Rozmarín

Rozmarín je často využívaná bylinka pri pečení mäsa ale aj zeleniny. Mať takúto bylinku na balkóne určite poteší každého vášnivého kuchára. Rozmarín potrebuje priepustnú piesočnatú zeminu. Výhodou rozmarínu je, že ho netreba často zalievať. Kvetináč umiestnite tak, aby sa bylinka nenachádzala na priamom slnku. Vyhovuje jej totižto polotieň. Bylinku treba v zime premiestniť do bytu.

Pestovanie byliniek na balkóne

Oregano

Oregano je rovnako ako dve predchádzajúce bylinky často využívaný v kuchyni. Táto aromatická bylinka sa dá pestovať aj v črepníku. Celý rok by však na balkóne neprežila. V zimných mesiacoch je potrebné ju stiahnuť do interiéru a vyložiť na parapet. Táto bylinka je nenáročná na starostlivosť. Netreba ho hnojiť ani často zalievať, keďže ide o suchomilnú bylinku. V lete je ale potrebné odstrihnúť odkvitnuté vrcholky rastliny.

Mäta

Jedinečná aróma a všestranné využitie sú charakteristiky mäty. Táto bylinka je odolná voči viacerým prírodným nástrahám ako napríklad chlad alebo priame slnko. Pestovať sa však odporúča v polotieni. Slnko jej síce neuškodí, ale v polotieni sa jej bude lepšie dariť. Mäta potrebuje dostatok vlahy. V prípade, že ju umiestnite na slnko, treba ju o to častejšie polievať. Ideálne by bolo aby jej pôda bola stále vlhká. Pri strihaní mäty sa báť, voči takým veciam je odolná. Prestrihávanie jej dokonca prospieva.

Zdroje:

https://www.obi.sk/magazin/zahrada/rastliny/pestovanie-zeleniny-na-balkone

https://www.zelenyjezko.sk/blog/co-vsetko-sa-da-pestovat-na-balkone

https://www.moebelix.sk/c/zahrada-na-balkone

https://urobsisam.zoznam.sk/zahrada/zelenina-a-ovocie/aku-zeleninu-a-ovocie-je-vhodne-pestovat-na-balkone

https://www.dobrenoviny.sk/c/129786/co-pestovat-na-balkone

https://www.zahradnymagazin.sk/balkon-a-terasa/zelen/524-ovocnym-drevinam-sa-dari-aj-na-balkone

https://www.topbyvanie.sk/magazin/ako-pestovat-jahody-na-balkone

https://ovocnafarma.sk/ako-pestovat-cucoriedky-v-kvetinacoch-na-balkone-alebo-terase/

https://www.grotto.sk/blog/ako-si-na-balkone-vypestovat-chutne-cherry-paradajky

https://www.ferex.sk/magazin/pestujeme-papriku-rady-a-tipy

https://zahradkar.pluska.sk/balkon-a-terasa/pestovanie-balkone-pripravte-priesady-rajciakov-paprik

https://www.tvojezdravie.sk/dom-a-zahrada/ako-pestovat-redkovky-na-balkone-riadte-sa-tymito-zasadami-/19052

https://skvelydomov.eu/ako-pestovat-rozmarin-pestovanie-rozmarinu/

https://www.planto.sk/blog/novy-serial-bylinky/oregano-si-dopestujete-v-zahrade-aj-v-kvetinaci

https://mnamky-recepty.webnoviny.sk/15-byliniek-ktore-si-mozete-lahko-vypestovat-aj-na-balkone/