Existuje mnoho byliniek, ktoré by sme mohli vysadiť na záhrade alebo v domácnosti v jednom kvetináči či pri sebe. Kombinácia byliniek by preto nemala byť náhoda, ale premyslený plán. 

Ak sú zasadené správne, vytvoria dokonalý tím, ktorý udrží škodcov a choroby pod kontrolou a pozitívne ovplyvní ich rast. Nesprávna kombinácia by, naopak, mohla bylinkám uškodiť. Ktoré bylinky sú skutočnými priateľmi, a ktoré je lepšie nechať na pokoji a nekombinovať ich? 

Druhy byliniek, ktoré treba poznať

Teplomilné bylinky

Bylinky, ktoré milujú slnko, výborne rastú v horúčavách, a v tieni si nevedia dať rady. Veľmi dobre zvládajú aj sucho. Keď sa rozrastú, nemusíte ich vôbec zalievať. Uprednostňujú piesočnatú pôdu, preto si pred výsadbou nájdite slnečné miesto a do záhonu nasypte piesok. 

Žiadna rastlinka z tejto skupiny nemá rada vlhkosť. Ide najmä o stredomorské bylinky ako rozmarín alebo tymian, ktoré pochádzajú z teplého juhu a sú zvyknuté na teplo a sucho. 

Náročné bylinky

Bylinky v tejto kategórii tiež milujú slnko, ale vyžadujú si aj poriadnu dávku živín. Preto je najlepšie zasadiť ich do pekného slnečného záhonu bez pridania piesku. Všetky takéto bylinky treba pravidelne hnojiť a polievať. Typickými zástupcami tejto kategórie sú napríklad oregano alebo bazalka.

Bylinky, ktoré majú rady chlad

Tieto bylinky preferujú polotieň a korene majú rady vo vlhkej pôde. Aby zemina zostala dlhšie vlhká, nie je potrebné do záhonu zapracovať piesok. Uprostred leta by ste ich mali pravidelne zalievať a kontrolovať, či je pôda stále vlhká. Najmä žerucha neznáša suchú pôdu. Ďalšími zástupcami týchto byliniek sú napríklad pažítka alebo mäta.

Na čo dávať pozor pri výsadbe byliniek?

Každá rastlina má vlastné preferencie, pokiaľ ide o ideálneho suseda. Ak rastliny správne skombinujete, budú rásť zdravo a poskytnú vám väčšiu úrodu. Okrem hľadania správneho suseda existujú ale aj ďalšie kritériá ovplyvňujúce ich úspešné pestovanie

Nároky na pôdu                                                               

Sadenie byliniek s podobnými nárokmi na pôdu vedľa seba uľahčuje starostlivosť o ne. Ak máte rastliny, ktoré potrebujú extra porciu kompostu, môžete ich sadiť vedľa seba, a tým zabezpečíte, že budú mať dostatok živín. 

Niektoré bylinky majú „väčšiu chuť do jedla”, zatiaľ čo iné nepotrebujú toľko živín. Napríklad tymian patrí medzi tie nenáročnejšie, zatiaľ čo bazalka je veľmi náročná bylinka.

Správna kombinácia je základ

Predstavte si, že sedíte v kancelárii v bunde a stále je vám zima. No váš kolega chodí do kancelárie v tričku a neustále by otváral okná. Vaše potreby sa jednoducho nezhodujú. Rozdielne potreby nemajú iba ľudia, ale aj bylinky. Preto by ste spolu mali vysádzať len tie, ktoré majú rovnaké nároky na pôdu, vlhkosť, dĺžku slnečného svitu a podobne.

Prospešný hmyz a škodcovia 

Bylinky zasadené vedľa seba by sa mali dobre cítiť a poprípade sa navzájom chrániť. Správna kombinácia byliniek môže mať pozitívny dopad na ich rast. Vôňa odradí od záhonu škodcov, ako sú múčnatka, vošky alebo dokonca hubové choroby. 

Niektoré bylinky odovzdávajú susednej rastline látky, ktoré jej umožňujú oveľa lepší rast. Okrem toho dobré kombinácie byliniek dokážu svojou vôňou prilákať aj užitočný hmyz.

Bylinky potrebujú priestor

Dobrá kombinácia byliniek by mala zabezpečiť dostatok priestoru nielen nad zemou, ale aj pod zemou. Rastliny s hlbokými koreňmi by mali byť umiestnené vedľa tých s plytkými koreňmi, aby každá rastlina mohla získať dostatok vody a živín. Pri výsadbe byliniek by sa malo dbať na dostatočný priestor medzi rastlinami, aby mohli rásť a dosiahnuť zdravý porast. 

Každá bylinka má rozdielne nároky na zálievku, slnečné svetlo, pôdu ale aj susedov.

Aké bylinky je vhodné sadiť vedľa seba?

Bazalka   

Bazalka patrí medzi náročné bylinky na starostlivosť, preto ju kombinujte s bylinkami a zeleninou, ktoré majú podobné potreby, ako napríklad paradajky, zemiaky, oregano alebo petržlen

Táto kombinácia rastlín vie veľmi dobre odháňať škodcov. Vôňa petržlenu udrží na uzde vošky a bazalka odpudzuje múčnatku. Naopak, je nepriaznivé bazalku kombinovať s kôprom, medovkou alebo tymiánom

Koriander

Koriander je vhodný na pestovanie v byte, ale aj v záhonoch. Potrebuje miesta bez priameho svetla, ktoré by mohlo poškodiť jeho listy. Rovnako ako bazalka patrí medzi náročnejšie bylinky. Treba ho pravidelne hnojiť a polievať. 

Koriander môžete kombinovať s bazalkou, estragónom, kôporom alebo mätou. Tieto bylinky majú rovnaké nároky na starostlivosť, ale vedia sa aj navzájom chrániť pred škodcami ako sú napríklad slimáky. 

Nie je ho vhodné kombinovať napríklad s rozmarínom, ktorý obľubuje suchšie miesta. Rovnako by sa nemal kombinovať s feniklom, majoránom, ale aj samotným koriandrom, ktoré by mohli ovplyvniť jeho rast.

Levanduľa

Levanduľa nie je vhodná na pestovanie v byte, obľubuje totižto veľa tepla, svetla ale aj prestoru. Môžete ju kombinovať s rozmarínom, ktorý má rovnaké potreby pri starostlivosti. 

Vhodnými susedmi pre levanduľu sú šalvia, majoránka a mäta. Navzájom sa totižto vedia chrániť pred hmyzom a inými škodcami. 

Levanduľa by sa nemala kombinovať s bazalkou, ktorá má úplne odlišné nároky na vlahu a slnečné svetlo. Oregano a rozchodník majú zas veľmi silný koreňový systém, ktorý by mohol levanduli uškodiť. Majoránka a petržlen by si v kombinácii levandule mohli kradnúť potrebné živiny na rast.

Oregano

Oregano potrebuje okrem dostatku slnečného miesta aj veľa priestoru. Môžete ho pestovať v interiéri v kvetináči, ale aj vonku v záhone. 

Rozmarín, tymián, mäta a kôpor majú veľmi podobné nároky na slnečné svetlo a zálievku, preto sú vhodnými susedmi pre oregano. Korene petržlenu sú na rozdiel od oregana malé, a preto si navzájom nebudú kradnúť živiny

Kôpor a šalvia by si s oreganom mohli kradnúť živiny a negativne ovplyvnit jeho rast. Bazalka má na rozdiel od oregana rozdielne nároky na starostlivosť, preto by nebola takáto kombinácia vhodná ani pre jednu z byliniek.

Petržlen

Petržlen je náročnejší na starostlivosť, pretože potrebuje dostatok vlahy a hnojiva. Rovnako je potrebné pestovať ho v tienistých miestach, pretože priame slnko by mu mohlo uškodiť. 

Zasadiť ho môžete do kvetináča, ale aj do záhrady. Petržlen môžete kombinovať s koriandrom, bazalkou, kôprom, estragónom, medovkou, šalviou, ale aj s tymiánom. Fenikel, rozmarín, mäta a rukola by mohli petržlen pri jeho raste oslabovať.

Rozmarín

Rozmarín je teplomilná bylinka  vhodná na pestovanie v kvetináčoch, ale aj v záhone. Veľmi účinne odpudzuje škodcov, preto je vhodné ho sadiť k brokolici, fazuli, paprike či kapuste. 

Levanduľa a oregano majú podobné potreby čo sa týka pôdy, slnečného svetla a zálievky. Šalvia, majorán a mäta sa vedia navzájom s rozmarínom chrániť pred hmyzom a škodcami. 

Bazalka, majoránka a petržlen by si v kombinácii s rozmarínom mohli kradnúť živiny a navzájom sa oslabovať. Šalvia a kôpor potrebuje viacej vlhkosti ako rozmarín, preto by nebolo vhodné ich spolu kombinovať.

Šalvia

Šalvia potrebuje dostatok slnečného žiarenia a primerané množstvo vlahy. Najvhodnejšie je ju pestovať v záhrade vedľa jahôd, mrkvy a kapusty. Šalvia vie totižto prilákať vhodný hmyz na opeľovanie kvetov. 

Čo sa týka iných byliniek, rozmarín, kôpor a mäta majú rovnaké nároky na starostlivosť ako šalvia, preto by boli pre šalviu ideálnym susedom. Oregano a petržlen vedia šalviu podporiť pri jej raste

Šalvia by sa, naopak, nemala pestovať s bazalkou a koriandrom, ktoré majú odlišné nároky na pestovanie. Pozor si treba dať aj na majoránku a rozmarín. Tieto bylinky v kombinácii so šalviou by si mohli navzájom kradnúť živiny.

Pažítka

Pažítka potrebuje po zasadení dostatok vlahy, neskôr je potrebné zálievku zmierniť. Je vhodné ju pestovať v byte i na záhrade. Petržlen rovnaké nároky na starostlivosť, preto sú vhodnými susedmi pri pestovaní. 

Mäta vie pomôcť chrániť pažítku pred škodcami. Vhodnými kombináciami sú aj rumanček, kôpor alebo estragón

Bazalka má značne odlišné nároky na starostlivosť, preto by sa nemali vedľa seba vysádzať. Šalvia, majorán a rozmarín zdieľajú s pažítkou podobné potreby, navzájom si však v tejto kombinácii konkurujú a môžu sa oslabovať.

Tymián

Tymián potrebuje slnečné miesta a priepustnú pôdu. Má schopnosť účinne odpudzovať škodcov. Avšak na rozdiel od iných rastlín rastie pomalšie, preto by sa nemal kombinovať s rastlinami, ktoré rýchlo rastú a mohli by tymián zatieňovať. 

Rozmarín, mäta a ľubovník bodkovaný majú podobné nároky na pôdu ako tymián, preto sú preň aj vhodnými susedmi

Rozmarín dorastá do veľkosti kríku, preto by mohol tymiánu uberať slnečné svetlo. Majoránka, šalvia, kôpor a petržlen majú rozdielne nároky na starostlivosť, preto by neboli pre tymián vhodnými susedmi.

Zmes biliniek označené ceduľkou v koflíkoch.

Plán výsadby

Je len na vás, kam bylinky zasadíte. Aj na balkóne môžete vysadiť bylinky v malých zmiešaných kultúrach vo vani alebo v kvetináči. V záhrade sa skvele osvedčí trojzónový záhon alebo môžete vyskúšať klasickú bylinkovú špirálu. 

Bylinková špirála je vhodná pre takmer všetky bylinky, len treba pri tejto výsadbe dať pozor na rastliny či niektoré kvety, ktoré sa veľmi hlboko zakoreňujú alebo byliny, ktoré majú mohutný porast.

Týmto druhom sa lepšie darí v prízemnom záhone. Ak chcete svojim bylinkám zabezpečiť úspešný štart do života, mali by ste ich v prvých týždňoch po výsadbe výdatne a pravidelne zavlažovať, až kým sa dobre nerozrastú.

Zdroje:

https://www.wurzelwerk.net/kraeutergarten/kraeuter-zusammen-pflanzen/

https://zdravopedia.sk/prirodna-lekaren/bylinky/bazalka-prava

https://mojerastliny.sk/saturejka-horska/

https://koreninovazahrada.sk/product_info.php/curry-helichrysum-italicum-p-36

Poznáte liečivé účinky petržlenovej vňate? (zelenyjezko.sk)

Šalvia, bylinka i korenie v jednom – MojaLekáreň.sk (mojalekaren.sk)

https://www.topbyvanie.sk/magazin/ake-bylinky-sa-k-sebe-hodia

https://zahradkar.pluska.sk/uzitkova-zahrada/bylinkovi-kamarati-co-cim-sadit-aby-ste-mali-hojnu-zdravu-urodu-byliniek/2

https://plnielanu.zoznam.sk/sadenie-byliniek-spolu-a-oddelene/