Výber tvaru a veľkosti žiarovky nie je všetko. Možno si to neuvedomujete, ale žiarovky sa vyrábajú v širokom rozsahu farebných teplôt. Teplota farby svetla, ktorú si zvolíte, vám pomôže navodiť určitú atmosféru vo vašom domove alebo dokonca zvýšiť produktivitu v kancelárskych priestoroch. Nezabúdajte však aj na správnu kombináciu farieb v interéri, ktorá je súbežná s farbou osvetlenia.

Stupnica farebnej teploty

Farba svetla, ktoré žiarovka vyžaruje, závisí od jej korelovanej farebnej teploty (Correlated Color Temperature). CCT replikuje Kelvinovu teplotu kovového predmetu, keď sa zahrieva. Slovo „korelovaný“ je dôležité, pretože v skutočnosti nepopisujeme teplotu, ale iba farbu – teda to, ako predmet vyzerá pri určitých stupňoch Kelvina.  

Kelvinova stupnica osvetlenia.

Ak kovový predmet zahrejete, zdá sa, že predmet žiari. V závislosti od teploty Kelvina, ktorá ohrieva predmet, sa žiara objaví v rôznych farbách, ako sú červená, žltá alebo modrá. Kelvinova stupnica teploty farieb zoraďuje tieto farby od teplej po studenú, alebo od nízkej po vysokú. Pomocou tejto stupnice môžeme merať, akú farbu svetla vydáva žiarovka:

Menej ako 2000 K

Veľmi tlmené svetlo, rovnako ako to zo sviečky. Je najvhodnejší pre miesta, kde je preferované slabé osvetlenie a okolité osvetlenie. Používa sa len veľmi zriedka.

Extra teplé biele svetlo (1700 – 2700 Kelvinov)

Extra teplé tóny tejto teploty charakteristicky zlepšujú atmosféru. Tento teplotný rozsah poskytuje jemnú bielu žiaru alebo jas (často žltý vzhľad) vhodný pre oddychové zóny, ako sú jedálne, spálne, obývacie izby a vonkajšie priestory, napríklad kiná, podniky, hotely a reštaurácie.

Interier útulnej reštaurácie.

Teplé biele svetlo (3000 Kelvinov)

Toto je farba štúdiového osvetlenia a má príjemný charakter. Jedná sa o žltkastobielu farbu, ktorá účinne redukuje nedokonalosti a uvoľňuje oči. Mierne žltkasté svetlo prirovnané k východu alebo západu slnka prispieva k útulnosti vnútorného priestoru. Tento typ svetla vytvára príjemné prostredie, ktoré je najvhodnejšie pre pulty, kúpele, recepcie, šatne či šatníka alebo na čítanie. K dispozícií máte široký výber LED osvetlenia v hodnote 3000 Kelvinov.  

Neutrálne biele svetlo (4000 Kelvinov)

4000 Kelvinov je jasné, sviežejšie, živé a neutrálne svetlo, najvhodnejšie pre pracovné prostredie. Táto farebná hodnota prispieva k vyváženému farebnému tónu, ktorý nie je ani žltkastý, ani modrastý. To vytvára prostredie, ktoré udrží pracovníkov počas dňa v strehu. Je to preferované svetlo na miestach, kde sa vyžaduje pracovné osvetlenie, ako sú kancelárie, konferenčné miestnosti, školy, kozmetické salóny, toalety, kadernícke salóny a kuchyne. Hlavným cieľom neutrálneho bieleho svetla je zvýrazniť obrazy a produkty.

Muž prezentujúci v kancelárii pred kolegami.

Denné svetlo (6500 Kelvinov)

6500 Kelvinov je na spodnom konci spektra, má modrastý alebo výrazne biely vzhľad a považuje sa za slnečné svetlo na pravé poludnie. Uprednostňuje sa pre špecifické sektory a situácie, najmä tam, kde je potrebné veľmi jasné osvetlenie. Toto osviežujúce svetlo je najvhodnejšie pre laboratóriá, bezpečnostné osvetlenie, operačné sály, tlačiarne, vystavovanie umeleckých diel a ošetrovacie miestnosti (napríklad osvetlenie nad ošetrujúcim kreslom v stomatologickom zariadení).

Dvaja vedci pozorujúci experiment pod mikroskopom.

6500K a viac (modré podsvietenie)

LED osvetlenie s teplotou farby 6500 Kelvinov a viac napodobňuje studené denné svetlo. Najlepšie pre veľmi jasné osvetlenie priestoru.

Dobrým pravidlom je, že čím vyššia teplota, tým „chladnejšia“ farba. Napríklad 5500K nemocničná žiarovka je chladnejšia ako 2700K žiarovka, ktorú by ste pravdepodobne použili vo svojej obývačke.

Väčšina osvetlenia obytných priestorov je na stupnici niekde medzi 2000 K a 4500 K. Je dôležité vedieť, akú teplotu svetla máte v svietidlách okolo vášho domova. Ak niekedy vymeníte žiarovku s inou teplotou ako jeho susedné svetelné zdroje, všimnete si, že nemajú rovnakú „farbu“. 

Poďme si to teda zhrnúť

Teplota farieb sa dá použiť na jemné vylepšenie určitých prvkov vašich miestností a sú vhodné pre konkrétne oblasti.

  • Teplá biela (2600K až 3200K) sa používa v obývacích izbách, jedálňach, spálňach a chodbách, aby poskytla uvoľnený efekt.
  • Studená biela (3200K až 4500K) sa využíva v priestoroch, kde sa vyžaduje jasné, prirodzené a svieže osvetlenie, napríklad v kuchyniach, pracovniach, kúpeľniach, kanceláriách (pre zvýšenú pozornosť), dielňach, supermarketoch a maloobchodných predajniach.
  • Denné svetlo (>4500K) sa najviac používa v oblastiach, kde chcete dosiahnuť veľmi jasný efekt, zvyčajne v priemyselných priestoroch, nemocniciach a bezpečnostných svetlách.

Pred desiatimi rokmi boli možnosti CCT nižšie – takže pri kúpe žiarovky to malo minimálny význam. V súčasnosti však existuje veľa možností, pretože je k dispozícii celý rad farebných teplôt. Keď si zakúpite kompaktnú žiarivku (CFL), lineárnu žiarivku (plynová výbojka) alebo žiarovku s diódou vyžarujúcou svetlo (LED), máte možnosť vybrať si CCT, ktorá je v súlade s vašimi potrebami osvetlenia v určitej oblasti alebo pri konkrétnej činnosti.

Môžete si kúpiť teplú (žltú), neutrálnu (medzi teplou a studenou bielou) alebo studenú (modrú) žiarovku – alebo ak si kúpite inteligentnú LED žiarovku (light-emitting diode), môžete zmeniť aj CCT (okrem ďalších funkcií) pomocou smartfónu.

Pri výbere vhodnej teploty alebo dokonca zmeny farby je potrebné zvážiť rôzne atribúty. Prvým faktorom je typ miestnosti/priestoru (napr. byt, dom…), do ktorého chcete osvetlenie umiestniť. Po druhé, musíte zvážiť hlavný účel osvetlenia v danej miestnosti.

Je tiež dôležité najprv posúdiť množstvo prirodzeného svetla, ktoré už v danej oblasti existuje, aktuálne využívaný priestor a akú atmosféru chcete pomocou osvetlenia vytvoriť. 

Zdroje:

https://www.ekonn.sk/led-osvetlenie/verejne-led-osvetlenie/

https://www.lightingstyle.com.au/guide-to-lighting-colour-temperature.html

https://blog.kreon.com/warm-cold-light-influence-on-interior

https://www.ilutop.com/blog/en/color-temperature-warm-light-and-cold-light/

https://integral-led.com/en/content/warm-white-or-cool-white

https://www.lumens.com/the-edit/the-guides/understanding-kelvin-color-temperature/