Ak si ako majiteľ domu či bytu dokážete urobiť drobné opravy , ušetríte čas aj peniaze. Jedným z najjednoduchších úkonov je inštalácia alebo výmena vypínača svetla, ktorá si nevyžaduje žiadne špeciálne nástroje ani zručnosti. V tomto článku vás krok za krokom prevedieme celým procesom, od vypnutia napájania a odstránenia starého vypínača až po pripojenie káblov a inštaláciu nového vypínača. Vďaka nášmu prehľadnému sprievodcovi a bezpečnostným tipom získate istotu pri modernizácii osvetlenia vo vašej domácnosti. Poďme sa na to pozrieť!

Čo potrebujeme na zapojenie vypínača svetla

Na zapojenie vypínača svetla budete potrebovať tieto základné komponenty:

  1. Vypínač svetla – Na ovládanie jedného svietidla vyberte jednopólový vypínač svetla s príkonom 15 A.
  2. Elektrická skrinka – Štandardná nástenná skrinka s hĺbkou aspoň 2 palce na umiestnenie vypínača.
  3. Kábel 14/2 Romex® – Dva izolované medené vodiče (čierny, biely) a neizolovaný uzemňovací vodič (holá meď) dimenzovaný na 15 A obvody.
  4. Nožnice na strihanie drôtov – Na strihanie kábla Romex® na dĺžku a odstraňovanie izolácie drôtov.
  5. Skrutkovače – skrutkovače s plochou a krížovou hlavou na montážne skrutky nástennej dosky a vypínača.
  6. Drôtené matice – Na spájanie vodičov. Vyberte si drôtené matice špeciálne dimenzované pre prierez vodičov, ktoré používate.
  7. Nástenná doska – Nástenná doska štandardnej veľkosti na zakrytie elektrickej skrinky po inštalácii vypínača.
Rozložené elektrikárske náradie na zemy

Keď máte v ruke potrebné komponenty, môžete začať zapájať vypínač svetla. Pred začatím akéhokoľvek zapojenia nezabudnite vypnúť napájanie obvodu na ističi. Z bezpečnostných dôvodov je najlepšie otestovať vodiče skúšačkou napätia, aby ste sa uistili, že je napájanie vypnuté, skôr ako sa dotknete akýchkoľvek vodičov. Po potvrdení vypnutia napájania môžete pristúpiť k ďalšiemu kroku, ktorým je inštalácia elektrickej skrinky a privedenie vodičov.

Muž stojaci na rebríku opravuje žiarovku

Postup na zapojenie vypínača svetla

Pri zapojení vypínača svetla postupujte podľa nasledujúcich krokov:

  1. Vypnite napájanie obvodu na ističi. Pomocou skúšačky napätia dvakrát skontrolujte, či je napájanie vypnuté, aby ste predišli úrazu elektrickým prúdom.
  2. Nainštalujte elektrickú skrinku na umiestnenie vypínača svetla. Vyberte škatuľu vhodnú pre počet potrebných vypínačov. Škatuľu namontujte v požadovanej výške na stenu.
  3. Do elektrickej skrinky zaveďte kábel. Na vyrezanie otvoru v stene použite rozrývač káblov alebo pílu na sadrokartón. Kábel zaveďte do škatule, pričom vo vnútri škatule ponechajte približne 6 až 8 cm kábla.
  4. Pripojte uzemňovací vodič. Pripojte krátku dĺžku holého medeného uzemňovacieho vodiča k zelenej uzemňovacej skrutke na vypínači svetla. Druhý koniec uzemňovacieho vodiča pripojte k uzemňovacej svorke alebo zelenému uzemňovaciemu vodiču v elektrickej skrinke.
  5. Pripojte neutrálne vodiče. Vezmite biele neutrálne vodiče a spojte ich spolu v drôtenej matici. Neutrálne vodiče nepripájajte k vypínaču svetla.
  6. Pripojte horúce vodiče. Pripojte čierny horúci vodič vychádzajúci zo zdroja napájania k jednej zo skrutiek mosadznej farebnej svorky na jednej strane vypínača svetla. Čierny vodič vychádzajúci zo svietidla pripojte k druhej mosadznej farebnej svorkovnici.
  7. Pripojte vypínač svetla k elektrickej skrinke. Umiestnite vypínač svetla do škatule a zaistite ho na mieste pomocou montážnych skrutiek.
  8. Zapnite napájanie a otestujte vypínač svetla, či funguje správne. Ak si nie ste istí akoukoľvek časťou procesu zapojenia, zvážte najatie elektrikára. Vaša bezpečnosť je tu najvyššou prioritou.

Videonávod:

Tipy na zapojenie LED svetiel a spínačov svetla

Pri inštalácii svetiel a vypínačov LED treba mať na pamäti niekoľko odporúčaní, ktoré sa vám budú určite hodiť:

Používajte káble správneho prierezu

Pre väčšinu inštalácií LED svetiel v domácnostiach by mal postačovať drôt s priemerom 14. Ak však napájate veľký počet vstavaných svetiel alebo svietidiel s vysokým výkonom, použite 12-žilový vodič, aby ste zvládli zvýšenú elektrickú záťaž a zabránili poklesu napätia. Silnejší vodič tiež umožňuje dlhšie vedenie káblov od ističa k svetlám.

Zahrňte nulový vodič

Mnohé inteligentné spínače a stmievače vyžadujú na prevádzku nulový vodič. Uistite sa, že v nástennej krabici, kde plánujete nainštalovať spínač alebo stmievač, je k dispozícii neutrálny vodič. Neutrálny vodič zabezpečuje nepretržité napájanie spínača, zatiaľ čo horúci vodič zabezpečuje napájanie svetiel, keď je spínač zapnutý.

Používajte spínače kompatibilné s LED

Nie všetky štandardné vypínače sú navrhnuté tak, aby fungovali s LED žiarovkami. Najlepšie je používať spínače, ktoré sú špeciálne dimenzované na kompatibilitu s LED. Tieto spínače dokážu správne zvládnuť nižšie zaťaženie svetiel a môžu poskytovať ďalšie funkcie, ako je stmievanie. Použitie štandardného spínača môže potenciálne poškodiť svetlá alebo spôsobiť ich blikanie.

Zabezpečte správne vetranie

Svetlá LED generujú teplo a vyžadujú si primerané vetranie a prúdenie vzduchu, aby sa zabránilo prehriatiu. Uistite sa, že vstavané svetlá majú správny odstup od izolácie a že svietidlá v uzavretých priestoroch, ako sú skrine, majú vetracie otvory, ktoré umožňujú cirkuláciu vzduchu. Prehriatie môže skrátiť životnosť LED svetiel.

Led svetlá svietiace v budove na strope

Skupinové svetlá na jednom okruhu

Ak je to možné, zapojte všetky LED svetlá pre jednu miestnosť alebo oblasť na rovnaký obvod. To vám umožní ovládať všetky svetlá spoločne z jedného vypínača. Rozdelením elektrickej záťaže sa tiež zabráni preťaženiu obvodov. Dbajte na to, aby ste neprekročili menovitý prúd obvodu, ktorý je pre osvetlenie zvyčajne 15 alebo 20 A.

Dodržiavanie týchto odporúčaní zabezpečí, že vaše LED svetlá a spínače budú správne nainštalované a budú fungovať bezpečne a efektívne. Pred opätovným zapnutím napájania sa neponáhľajte a dvakrát skontrolujte všetky spoje. Ak si v ktoromkoľvek okamihu nie ste istí zapojením, zvážte konzultáciu s elektrikárom. Bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste.

Inštalácia svetelného snímača pohybu

  1. Vypnite napájanie vypínača svetla na ističi. Skúškou vypínača dvakrát skontrolujte, či je napájanie vypnuté.
  2. Odstráňte existujúce svietidlo. Uvoľnite montážne skrutky alebo skrutky, ktoré upevňujú staré svietidlo k stropnej skrinke. Odstráňte všetky káblové pripojenia a demontujte staré svietidlo.
  3. Pripevnite montážnu konzolu k stropnej skrinke. Svietidlo so snímačom pohybu sa dodáva s montážnou konzolou; túto konzolu pripevnite k stropnej skrinke pomocou priložených skrutiek. Uistite sa, že je konzola bezpečne upevnená.
  4. Pripojte káble. Pripojte čierny (horúci) vodič zo stropu k čiernemu vodiču zo svetelného snímača pohybu. Biele (neutrálne) vodiče spojte dohromady. Uzemňovacie vodiče (zvyčajne holá meď) spojte dohromady. Všetky pripojenia vodičov uzavrite maticami na drôty.
  5. Nainštalujte svetlo so snímačom pohybu na montážnu konzolu. Svetlo so snímačom pohybu umiestnite na montážnu konzolu tak, aby otvory po stranách svetla boli zarovnané s otvormi v konzole. Cez tieto otvory prevlečte priložené skrutky, aby ste svetlo bezpečne pripevnili k držiaku.
  6. Zapnite napájanie a otestujte svetlo so senzorom pohybu. Prepnite vypínač v ističi späť do polohy “zapnuté”. Svetlo snímača pohybu by sa malo automaticky zapnúť. Prejdite pred svetlom, aby ste sa uistili, že snímač správne rozpozná pohyb a zapne svetlo.
  7. Podľa potreby upravte nastavenia. Väčšina svetiel so snímačom pohybu vám umožní upraviť nastavenia, ako je dĺžka trvania zapnutia svetla, citlivosť snímača pohybu a ďalšie. Vykonajte všetky úpravy podľa svojich potrieb.
  8. Označte vypínač ističa ovládajúci svetlo so snímačom pohybu. Vďaka tomu môžete snímač pohybu v prípade potreby rýchlo vypnúť.

Dôkladným dodržaním týchto krokov a vypnutím napájania na ističi môžete bezpečne nainštalovať svetlo so snímačom pohybu sami. Pred opustením priestoru nezabudnite nové svietidlo otestovať, aby ste sa uistili, že funguje správne.

Na záver

Ak to zhrnieme, inštalácia vypínača svetla je dôležitou základnou zručnosťou v oblasti domácej elektroinštalácie, ktorú sa s náležitou opatrnosťou môže naučiť väčšina majiteľov domov. Ak budete pomaly a starostlivo postupovať podľa jednotlivých krokov a priebežne kontrolovať svoju prácu, máte teraz vedomosti potrebné na správne zapojenie vypínača svetla. Aj keď sa to na začiatku môže zdať náročné, neponáhľajte sa, používajte správne nástroje a nebojte sa požiadať o pomoc. S praxou získate dôveru vo svoje schopnosti. Čoskoro budete schopní zapojiť vypínače, zásuvky a ďalšie zariadenia, čím ušetríte peniaze za elektrikára. Vybavení týmito novými znalosťami z oblasti domácich majstrov môžete oživiť akúkoľvek miestnosť vo vašej domácnosti.