S pojmom logistika sa už stretli viacerý z nás. Názov  „logistika“ sa prvýkrát použil v 19. storočí. Označovala vedu o riadení vojenského dodávateľského reťazca. Neskôr sa tento výraz začal používať vo svete obchodu. Logistika je obor, ktorý je v dnešnom svete dôležitou súčasťou každého podniku. Logistika je obsiahly pojem, ktorý zahŕňa iba čisto prepravu tovaru. Logistika veľmi úzko súvisí aj so samotným plánovaním výroby a sladovaním tovaru. V tomo článku vám podrobne vysvetlíme čo je to logistika a aké oblasti logistiky poznáme.

Čo je to logistika

V súčasnosti sa pojem logistika používa na označenie riadenia akéhokoľvek typu odberateľsko- dodávateľského reťazca. Pre ekonomiku je logistika nevyhnutná. Jej hlavnou úlohou je plánovanie, riadenie toku materiálu a jeho uskladnenie. V logistike je nevyhnutné, aby všetko prebehlo v stanovenom čase a zároveň, aby sa tovar dostal na určené miesto. Ide o veľmi zložitý proces, pretože logistika pozostáva z viacerých podoblastí ako je obstarávacia logistika, výrobná logistika, distribučná logistika a logistika skladovania.

Veľký logistický sklad

Každá z týchto oblastí sa spája s ostatnými a spolu vytvárajú dlhý reťazec od obstarania surovín cez výrobu tovaru, marketing a prepravu. V každej spomínanej oblasti vzniká odpad, ktorý sa ekologicky likviduje alebo recykluje prostredníctvom logistiky. Cieľom logistických procesov je uspokojenie potrieb zákazníka s najväčšou pružnosťou, presnosťou a hospodárnosťou

Príklad na objasnenie logistiky:

Spoločnosť XY vyrába súčiastky do áut. Na výrobu súčiastky potrebujete firma diely a suroviny. Logistika objednáva suroviny, sleduje dodržiavanie termínov dodávok od dodávateľov, následne vo výrobe zabezpečuje, aby sa jednotlivé diely dostali rýchlo a efektívne na miesto spotreby, kde ich výroba zmontuje do požadovaného stavu. Hotové súčiastky sa uložia v sklade, v ktorom preberajú hlavnú úlohu paletové vozíky

Pracovník ťahá vozík v logistickom sklade

Čím je dlhšie skladovanie dielov, tým sú vyššie náklady. Preto logistika zabezpečuje, aby boli skladovacie časy čo najkratšie. Práve preto sa v logistike čato používa systém JIT (Just in Time). Tento systém je založený na to že firma dostane porebné diely v čase potreby, a vďaka tomu zníži svoje náklady na skladovanie. Logistika na koniec sleduje prepravu k odberateľovi a zabezpečuje spracovanie nespotrebovaných súčiastok a odpadu, ktoré sa potom prevážajú ďalej alebo ekologicky ničia.

Aké úlohy logistiky poznáme?

1. Logistika obstarávania

Logistika obstarávania je na začiatku celého reťazca. Má na starosti objednávanie materiálov a surovín a výber dodávateľov. To zahŕňa aj testovanie kvality surovín. Keďže veľa tovarov musí doraziť v presných dátumoch, aby boli náklady na skladovanie nízke, špecialista na logistiku obstarávania dohliada aj na presnosť poskytovateľov služieb a dodávateľov.

2. Výrobná logistika

Hlavnými úlohami vo výrobnej logistike sú kontrola a optimalizácia vnútropodnikového pohybu materiálu na jednotlivé pracovné miesta a rovnako aj presun výrobkov a polotovarov z pracovného miesta k zákazníkovi.  

Výrobná logistika sa zaoberá týmito problémami:

– Podnikové výrobné plánovanie.

– Plánovanie a riadenie výroby.

– Evidencia vyťaženia obslužných systémov.

– Zabezpečenie prepravy a skladovanie regálov, výrobkov a surovín.

3. Distribučná logistika 

Úlohou distribučnej lodistiky je dodať správny tovar na správne miesto v požadovanom množstve, kvalite a čase, pri optimálnych logistických nákladoch. Distribučná logistika rieši zabezpečuje efektívne skladovanie tovarov, aby boli k dispozícii v správnom množstve a v pravý čas. Riadi tok tovarov cez zásobovacie reťazce od výrobcu po maloobchodníka a nakoniec k spotrebiteľovi. Distribučná logistika sa zaoberá aj poskytovaním služieb zákazníkom, vrátene riešenia reklamácii a podpory zákazníkov.
Distribučná logistika hrá kľúčovú úlohu v moderných obchodných modeloch, pretože pomáha znižovať náklady, optimalizovať zásoby, zlepšovať rýchlosť dodávok a zvyšovať spokojnosť zákazníkov. Pretože kladovanie tovarov si vyžaduje veľa miesta a vhodné podmienky, čo sa odráža aj na jej nákladoch.

4.Logistika skladovania

Cieľom logistiky skladovania je efektívne a účinné skladovanie tovarov. Zaoberá sa riadením skladových priestorov. Optimalizuje usporiadanie skladových regálov, umiestnenie tovarov a využitie priestoru v sklade na jeho maximálnu kapacitu. Venuje sa výberu vhodnej skladovacej technológie, ako sú automatizovanie regálového systému, paletové regály, a iné, aby sa zlepšila rýchlosť a presnosť skladovacích operácií. Firma musí totižto presne vedieť, na ktorom mieste sa nacháda aký produkt.

Logistika skladovania je dôležitou súčasťou celkového reťazca dodávok a obchodnej logistiky. Správne riadenie skladovania môže mať výrazný vplyv na náklady, rýchlosť a spoľahlivosť dodávok, čo má priamy vplyv na spokojnosť zákazníkov a konkurencieschopnosť podniku.

Logistika je neoddeliteľnou súčasťou výroby, skladovania a posnikania. Logistika si síce vyžaduje konkrétne plánovanie procesov, ale firmy sú schopné vďaka jej implementácii znížiť svoje náklady a zvýšiť svoju efektivitu pri výrobe

Zdroje:

https://www.logistik-studieren.de/infos/was-ist-logistik/

https://www.euroekonom.sk/obchod/logistika/#google_vignette

https://www.euroekonom.sk/obchod/logistika/vyrobna-logistika/

https://www.vpeniaze.sk/logistika/