Premýšľali ste niekedy nad tým, ako vás tá čarovná skrinka vo vašom dome ochladzuje počas celého leta? Klimatizácia je jedným z tých moderných zázrakov, na ktoré sa spoliehame, ale ktorým len málokedy rozumieme. Keď zapínate klimatizáciu, aby ste unikli pred horúčavami vonku, zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako vlastne funguje jej kúzlo regulácie teploty? 

Klimatizácia je zložitý proces, ktorý väčšina z nás považuje za samozrejmosť. V jadre je to však úplne jednoduché. Klimatizačná jednotka odoberá horúci vzduch z vášho domova, ochladzuje ho, odvlhčuje ho odstraňovaním prebytočnej vlhkosti a potom nasáva osviežený, ochladený vzduch späť. Po celý čas filter čistí vzduch, aby sa vo vašom interiéri udržalo príjemné prostredie.

Keď si budete nabudúce užívať pohodlie svojho domova, venujte chvíľu času tomu, aby ste ocenili zázrak techniky, ktorý to všetko umožňuje. Toto leto sa zoznámte so svojou klimatizáciou – možno získate nové uznanie pre tento spotrebič, na ktorý sa spoliehate každý horúci deň.

Ako klimatizácia ochladzuje vzduch?

Ako vlastne klimatizácia ochladzuje vzduch? Využíva proces známy ako chladiaci cyklus. Chladiaci cyklus využíva štyri základné komponenty – kompresor, kondenzačnú špirálu, expanzný ventil a výparníkovú špirálu – na odstránenie tepla a vlhkosti zo vzduchu.

Vonkajšia klimatizácia zavesená na budove.

Kompresor

Kompresor je hnacím motorom klimatizácie. Stláča a pumpuje chladiaci plyn, ako je freón, cez systém. Keď sa chladivo stlačí, jeho teplota sa výrazne zvýši.

Kondenzátorová cievka

Horúce chladivo pod vysokým tlakom potom prúdi do vonkajšej kondenzačnej špirály. Pri prúdení cez kondenzátor chladivo odvádza teplo a kondenzuje na kvapalinu. Ventilátor kondenzátora fúka vonkajší vzduch nad cievku, aby pomohol odvádzať teplo.

Expanzný ventil

Kvapalné chladivo potom prechádza cez expanzný ventil alebo clonovú trubicu do výparníkovej špirály. Keď chladivo preteká cez ventil, jeho tlak rýchlo klesá, čo spôsobuje jeho vyparovanie na studený plyn. Tento proces odparovania absorbuje teplo zo vzduchu obklopujúceho výparníkovú cievku.

Výparníková cievka

Studený chladiaci plyn potom prúdi do výparníkovej cievky, ktorá sa nachádza vo vnútri vášho domu. Ventilátor fúka teplý vzduch z miestnosti nad studenú cievku, čím odoberá zo vzduchu teplo a vlhkosť. Ochladený vzduch potom rozvádzajú ventilátory klimatizačnej jednotky po vašom dome. Medzitým chladivo absorbuje teplo a vlhkosť zo vzduchu v miestnosti, čím sa dokončí chladiaci cyklus.

Týmto nepretržitým cyklovaním dokáže klimatizácia znížiť teplotu a vlhkosť vo vašej domácnosti, aby sa dosiahlo maximálne pohodlie. Vďaka princípom prenosu tepla a chladiaceho cyklu vám tieto zariadenia dokážu zabezpečiť chlad počas celého leta.

Ľudia sediaci na ohovke a užívajúci sa studený vzduch z klimatizácie.

Kľúčové komponenty klimatizačného systému

Klimatizácia sa pri udržiavaní pohodlia vo vašom obytnom priestore spolieha na spoluprácu niekoľkých kľúčových komponentov.

Kompresor je hlavným pracovným motorom. Stláča paru chladiva na kvapalinu, pričom sa vytvára teplo. Teraz horúce kvapalné chladivo pod vysokým tlakom prúdi cez kondenzačné cievky, čím sa teplo uvoľňuje von a para sa ochladzuje späť na kvapalinu.

Ochladené kvapalné chladivo potom prechádza cez expanzný ventil do cievok výparníka. Tu prudký pokles tlaku spôsobí, že kvapalina sa rýchlo varí a vyparuje na paru, ktorá absorbuje teplo z okolitého vzduchu. Takto sa ochladzuje vnútorný vzduch.

Pustená klimetizácia na stene.

Ventilátor cirkuluje vnútorný vzduch cez cievky výparníka a potom rozvádza ochladený vzduch po celom dome. Druhý ventilátor zároveň fúka vonkajší vzduch nad cievky kondenzátora, aby sa teplo vytratilo.

Medzi ďalšie dôležité časti patrí filter na odstraňovanie častíc z cirkulujúceho vzduchu, termostat na reguláciu teploty a odtokové potrubie na odstraňovanie vznikajúcej kondenzácie.

Moderné klimatizácie majú aj ďalšie funkcie, ako sú programovateľné časovače, viaceré rýchlosti ventilátora, režimy spánku a ekologické chladivá. Niektoré systémy sú bezkanálové, s nástennými alebo stropnými kazetovými jednotkami v každej miestnosti. Pokročilejšie zónové systémy môžu chladiť rôzne oblasti na rôzne teploty.

Termostat na stene ku klimatizácií.

Ak pochopíte, ako tieto komponenty spolupracujú pri riadení teploty a vlhkosti vo vašom dome, oceníte svoju klimatizáciu počas ďalšej vlny horúčav oveľa viac! Zostať v chlade ešte nikdy nebolo také príjemné.

Typy klimatizačných systémov: Okenné, delené, centrálne a prenosné klimatizácie.

V domácnostiach a budovách sa používa niekoľko typov klimatizačných systémov.

Najbežnejšie sú:

Centrálna klimatizácia

Najobľúbenejší systém, centrálna klimatizácia ochladzuje celý dom. Má vonkajšiu jednotku s kompresorom, kondenzátorom a ventilátorom. Vnútorná jednotka obsahuje výparníkovú špirálu a ventilátor, ktorý vháňa ochladený vzduch do vášho domu. Potrubie rozvádza ochladený vzduch do vetracích otvorov v každej miestnosti. Centrálna klimatizácia je pohodlná, ale počiatočná inštalácia môže byť nákladná.

Okenné klimatizácie

Okenné klimatizačné jednotky sú cenovo dostupné a ľahko sa inštalujú, vyžadujú si len bezpečne namontovanú jednotku v okennom otvore. Zvyčajne však chladia len jednu miestnosť. Okenné klimatizačné jednotky odvádzajú teplý vzduch z miestnosti a odvádzajú ho von, potom cirkulujú ochladený vzduch späť do miestnosti. Najlepšie sa hodia do malých priestorov.

Mini split systémy

Mini splitové klimatizačné systémy majú vonkajší kompresor a kondenzátor s jedným alebo viacerými vnútornými vzducho technickými zariadeniami, ktoré fúkajú ochladený vzduch do vášho domova. Na rozdiel od centrálnej klimatizácie si mini splitové systémy nevyžadujú potrubia. Vnútorné jednotky môžu byť namontované na stenách alebo stropoch a ochladený vzduch sa rozvádza pomocou ventilátorov. Mini splitové systémy umožňujú samostatnú reguláciu každej miestnosti a sú vhodné na vykurovanie a chladenie príbytkov alebo v domoch, kde nie je možné inštalovať potrubia.

Prenosné klimatizácie

Prenosné klimatizačné jednotky majú kolieska, takže ich môžete presúvať medzi miestnosťami. Teplý vzduch odvádzajú cez hadicu, ktorú umiestnite do okenného otvoru. Prenosné klimatizácie môžu chladiť len miestnosť, v ktorej sa nachádzajú, ale dajú sa ľahko nainštalovať bez akejkoľvek trvalej montáže. Najlepšie sa hodia na dočasné chladenie alebo do miestností, kam sa okenné klimatizačné jednotky nezmestia, teda ideálne do malého bytu.

Odparovacie chladiče

Odparovacie alebo bahenné chladiče vyfukujú vzduch cez podložky nasiaknuté vodou, čím ochladzujú a zvlhčujú vzduch. Fungujú len v horúcom a suchom podnebí a dokážu znížiť teplotu, ale zvyčajne nezabezpečia, aby bol priestor ľadový. Odparovacie chladiče sú energeticky účinné a ekologické, ale nemusia dostatočne ochladiť váš priestor. Môžu tiež zvýšiť úroveň vlhkosti v interiéri.

Na záver

Tak to by ste mali – stručný prehľad o tom, ako vlastne funguje klimatizácia, aby vám zabezpečila pohodlie pri vyšších teplotách. Klimatizácia je moderný zázrak, ktorý väčšina z nás považuje za samozrejmosť, ale pochopenie základných princípov, ktoré sa za ňou skrývajú, vám umožní hlbšie oceniť túto technológiu, na ktorú sa spoliehame. 

Keď nabudúce vstúpite do klimatizovanej miestnosti počas horúceho dňa, budete presne vedieť, čo sa deje v zákulisí, aby sa vytvoril ten osviežujúci závan chladného vzduchu. Možno si dokonca všimnete, že venujete viac pozornosti vnútornému fungovaniu klimatizačných jednotiek, keď ich vidíte sedieť na strechách alebo húkať pred kancelárskymi budovami. Zvedavá myseľ je úžasná vec, preto sa ďalej učte a skúmajte – nikdy neviete, kedy sa vám takéto poznatky budú hodiť!

Zdroje:

https://www.zse.sk/blog-clanok-klimatizacia-ako-funguje#:~:text=Vn%C3%BAtorn%C3%A1%20jednotka%20nas%C3%A1va%20tepl%C3%BD%20vzduch,na%20rovnakom%20princ%C3%ADpe%20ako%20chladni%C4%8Dka.

https://www.tech-energy.sk/2021/03/08/ako-funguje-klimatizacia/

https://www.klimadodomu.sk/blog/category/klimatizacie/article/ako-funguje-klimatizacia.xhtml

https://www.prapex.sk/blog/klimatizacie/ako-funguje-klimatizacia/

https://www.klimania.sk/n/ako-funguje-klimatizacia-s-tepelnym-cerpadlom