Energetické štítky a triedy energetickej účinnosti popisujú pomer medzi váženou a fiktívnou spotrebou energie. Prečítajte si viac o tom, čo hovoria o spotrebičoch. 

Triedy energetickej účinnosti

Nové energetické triedy sú označované písmenami od A po G, pričom A znázorňuje najúspornejšie spotrebiče a G spotrebiče najmenej úsporné.

V závislosti od triedy energetickej účinnosti sa odvíja úspora energie, s ktorou spotrebič pracuje. Na štítku je zobrazená:

  • spotreba energie,
  • spotreba vody,
  • časová náročnosť,
  • množstvo náplne,
  • hlučnosť,
  • účinnosť.

História vývoju energetických štítkov

Energetické štítky sa objavovali v Európe už od roku 1994 a vychádzali z amerického systému známkovania. Rovnako platilo, že spotrebiče s najnižšou spotrebou energie boli zaradené do triedy energetickej účinnosti A, a naopak spotrebiče s najvyššou spotrebou energie boli zaradené do triedy G.

Technologický vývoj spôsobil, že tieto triedy energetickej účinnosti už neboli dostačujúce. Pri chladničkách sa v roku 2003 pridali triedy účinnosti A + a A ++. Umývačky riadu, práčky a televízory využívali triedy účinnosti A +, A ++ a A +++ od roku 2011. Trieda A +++ sa zaviedla v tom istom roku aj pre chladničky.

Kvôli nedostatočnej prehľadnosti stupnice staršieho systému energetických štítkov sa Európska únia rozhodla ich prepracovať. Spotrebitelia si tak vďaka novým energetickým štítkom budú môcť jednoduchšie vybrať spotrebič práve na základe ich úspory elektrickej energie.

Spotreba energie bola využívaná ako predajný argument, čo zapríčinilo, že veľké množstvo výrobcov sa snažilo spotrebu energie a emisie CO2 minimalizovať. Spolu s rastúcou konkurenciou v znižovaní emisií rástlo aj množstvo spotrebičov, ktoré boli energeticky úsporné. To viedlo k dojmu, že takmer všetky spotrebiče majú veľmi nízku spotrebu podľa energetickej triedy A a rozdiel bol len v počte znamienok +.

Zavedenie ďalších znamienok „plus“ by bolo pre spotrebiteľov mätúce, a preto sa v celej Európe zaviedli nové energetické štítky, ktoré sú v platnosti od 1. marca 2021.

energeticke-hodnoty-historia-muz-spotrebice

Nové energetické štítky a ich implementácia do obehu

Nové energetické štítky schválila Európska komisia spolu s prechodným obdobím, ktoré trvalo po dobu 14 pracovných dní. Preto sa mohlo stať, že spotrebič pri jeho dodaní mal dva štítky (starý a nový), a teda mal dve rôzne označenia triedy účinnosti (napríklad spotrebič s triedou účinnosti A ++ mal aj označenie triedy C alebo D). V praxi to znamená, že spotrebič má rovnakú spotrebu energie, no má iné označenie z dôvodu aktualizácie týchto štítkov.

Je potrebné dodať, že zmena sa týka 6 kategórií:

  • umývačky riadu,
  • chladničky, mrazničky a vinotéky (vrátane komerčných chladničiek, napr. v gastronomických prevádzkach),
  • elektronické displeje,
  • práčky a práčky so sušičkou,
  • svietidlá (od 1. 9. 2021).

Od 1. mája 2021 dostali nové energetické štítky aj pneumatiky. Aktualizácia energetických štítkov pre ďalšie skupiny čaká na schválenie právnych predpisov. V prípade sporov týkajúcich sa nových energetických štítkov by mali spotrebitelia konzultovať otázky s advokátom. Najskorší možný termín pre začatie používania nových energetických štítkov výrobkov, ako sú napríklad vysávače, ohrievače vody, bubnové sušičky a klimatizácie, bol rok 2022.

V závislosti od vývoja energeticky úspornejších výrobkov sa bude stupnica s energetickými triedami pravidelne aktualizovať.

V pravej hornej časti nových európskych energetický štítkov sa nachádza aj QR kód. Tento QR kód umožňuje spotrebiteľom stiahnuť si aktuálne dáta a doplnkové informácie o spotrebiči z európskej centrálnej databázy produktov (ERPEL = European Product Database For Energy Labeling).

Kvôli vývoju spotrebičov z hľadiska úspory spotreby energie sú nové energetické štítky veľmi prísne. Kým donedávna boli najúspornejšie zariadenia zaradené do triedy A, po sprísnení kritérií boli preradené do triedy B alebo C.

Zdroje:

https://www.planeo.sk/novinky/magazin/energeticke-triedy-a-energeticke-stitky.html?gclid=CjwKCAiAh9qdBhAOEiwAvxIok6djnAHyToPX8DYjm7ovqK8pXtKRvc9JJiyDojKT2NW1aj_3sHHvJBoCHusQAvD_BwE

https://www.conrad.sk/o-nas/zivotne-prostredie-a-likvidacia/energeticka-atatky-ea?gclid=CjwKCAiAh9qdBhAOEiwAvxIok5xPDwaZ15bbAto06hiHBZzhBnnhB11YiGKFUwFIL7AAMLnb8lSPURoC2Q4QAvD_BwE

https://www.datart.sk/novinky/poradca/nove-energeticke-stitky?gclid=CjwKCAiAh9qdBhAOEiwAvxIok4-Yw01n5_35zpLWOinFCLrTw80JxSEKmd7PbPHPt2KOi7jfuJGwyhoCdpUQAvD_BwE

https://blog.mall.sk/byvanie/energeticke-triedy-spotrebicov-co-znamenaju-a-na-co-su-vobec-dobre-660.html#:~:text=Energetick%C3%A9%20triedy%20sa%20zapisuj%C3%BA%20do,bol%20v%20t%C3%BDchto%20triedach%20povolen%C3%BD.

https://www.whirlpool.sk/inovacie-dizajn/nove-energeticke-stitky

https://www.siea.sk/podporne-programy/energeticke-stitky/