Výdavky za energiu sú jednou z najväčších položiek v rodinnom rozpočte. Každý z nás sa snaží ušetriť čo najviac peňazí, a preto je dôležité, aby sme sa zamerali aj na šetrenie energie v domácnosti. V tomto článku vám predstavíme niekoľko jednoduchých tipov, ako môžete znížiť svoje výdavky za energiu a ušetriť tak nemalé finančné prostriedky.

Prečo je dôležité šetriť energiu v domácnosti?

Na konci roku 2019 nás zasiahol covid a následne v roku 2022, keď to vyzeralo, že svet sa už pomaly spamätáva, napadlo Rusko Ukrajinu. Tieto dve udalosti vo svete spôsobili veľa problémov. V súvislosti s Covidom môžeme rozprávať primárne o zastavení ekonomiky a vyššej inflácii z dôvodu pomoci ľuďom. Pri Ruskom útoku sme zas zaznamenali nárast cien energií a palív, nakoľko primárnym zdrojom komodít pre väčšinu Európy bolo práve Rusko, ktoré po tomto útoku zasiahli sankcie Európskej únie.

Ako môžeme vidieť na grafe, cena elektrickej energie začala stúpať práve v období pred útokom:

Zdroj: ÚRSO

Obdobne sa vyvíjal aj graf zobrazujúci ceny plynu. Vďaka rýchlej reakcii si síce európske krajiny zabezpečili náhradných dodávateľov plynu a ropy (primárne z Nórska, Severnej Ameriky alebo Arabského sveta), avšak cena už bola vysoká a domácnosti tak musia počítať s navýšením platieb za energie.

Aj napriek cenovému stropu pre domácnosti je pravdepodobné, že sa zvýši suma, ktorú budú domácnosti platiť. Práve z toho dôvodu je dôležité, aby ľudia vedeli, ako sa správať, aby znížili svoju spotrebu, a teda platili rovnakú sumu ako pred zvýšením ceny elektriny, prípadne aj ušetrili, ak sa budú veľmi snažiť.

Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, ako redukovať vašu spotrebu a teda ušetriť domácnosti niekoľko desiatok eur ročne.

zelena-energia-sviecka-setrenie-peniaze

Tipy na šetrenie elektrickej energie v domácnosti

Spôsobov ako ušetriť je veľa. Ministerstvo Hospodárstva už zverejnilo aj svoje tipy a triky, ako ušetriť elektrickú energiu. Spomeňme niektoré z nich plus ďalšie, ktoré môžete aplikovať aj vo vašej domácnosti:

Chladnička

Vedeli ste o tom, že najviac energie minie chladnička pri chladení? Rovnaké je to pri mrazničke. Priemerná chladnička vás stojí približne 150 € ročne pri priemernej spotrebe. To znie ako položka, ktorú by stálo za to trochu znížiť. Spotrebu chladničky a mrazničky viete znížiť veľmi jednoducho:

Otvárajte ju iba vtedy, keď viete, čo chcete

Studený vzduch vychádza von a teplý vchádza dnu. Chladnička musí potom viac chladiť, aby opäť dosiahla teplotu, ktorú mala pred jej otvorením.

Nenechávajte ju otvorenú príliš dlho

Rovnako ako vyššie, chladnička musí dorovnať teplotu potom, čo ju otvoríte.

Nevkladajte do nej teplé potraviny alebo jedlá

Teplé jedlá nepatria do chladničky nielen preto, že sa rýchlejšie pokazia, ale práve preto, že trvá dlho ich schladiť na nízku teplotu a opäť sa vraciame k tomu, že tak zbytočne plytváme elektrickou energiou.

Práčka

Pranie je ďalšou aktivitou, ktorou viete minúť enormné množstvo energie. Okrem energie zároveň míňate aj teplú vodu. Pre čo najnižší účet za pranie a prípadne aj sušenie (ak máte elektrickú sušičku) by ste mali dodržať tieto pravidlá:

Prať plné dávky

Práčku ideálne púšťajte až potom, čo ju zaplníte. Kôš na špinavé prádlo elektrinu nepotrebuje a teda o nič neprídete, ak počkáte pár dní, kým ju pustíte.

Prať na nižšiu teplotu

Často sa môžeme stretnúť s domácnosťami, kde sa perie na vysoké teploty. Optimálna teplota pre pranie a čo najnižšiu spotrebu by mala byť 30 alebo 40°C. Vďaka tomu viete znížiť spotrebu až o 50 % oproti tomu, keď umývate na vyššej teplote.

Využívať EKO programy

Moderné práčky majú rôzne EKO programy, ktorými sa znižuje spotreba vody a energií.

spotrebice-energia-zelena-pracka-chladnicka

Osvetlenie domácnosti

Svetlá, lampy, lustre a žiarovky predstavujú až 10 % spotreby elektrickej energie v domácnosti. Je to pochopiteľné, nakoľko svetlo potrebujeme pre každodenné fungovanie a v zimných mesiacoch sa stmieva už o 16-tej hodine.

Využite prirodzené svetlo

Ak je to možné, využite svetlo z vonku. Vyhrňte žalúzie a svetlo zapnite až potom, čo nebude prirodzené svetlo stačiť. 

Využite menšie svetlá

Pokiaľ to nepotrebujete, využite menšie lampy, prípadne iné zdroje svetla, ktoré konzumujú menej elektrickej energie.

Zhasínajte svetlá

Keď odídete z miestnosti, vypnite svetlo namiesto toho, aby ste ho nechali pustené, aj keď sa v miestnosti nikto nezdržiava. 

Ekonomické žiarovky

Ak je to možné, používajte úsporné žiarovky, prípadne žiarovky, ktoré môžete tlmiť podľa potreby.

Varenie

Ďalšou aktivitou, ktorá vie využiť veľa energie, je práve varenie. Pri varení nie je toľko tipov a trikov, nakoľko trvá dlho, ale aj tu vieme nájsť jednoduché spôsoby, ako ušetriť:

Používať pokrievku

Pri varení bez pokrievky uniká veľa tepla, ktoré by sa inak dalo použiť na varenie a celý proces sa zbytočne predlžuje.

Variť/piecť viac jedál naraz

Keď si už pripravujete jedlo, urobte viac porcií odložte si jedlo aj na neskôr, čím ušetríte čas aj energiu.

Používať vhodnú veľkosť hrnca 

Pri varení na platničke používajte vždy veľkosť hrnca, ktorá zodpovedá veľkosti platničky.

zelene-varenie-zdrave-zena-kuchyna

Sprchovanie

Hygiena je dôležitá, avšak ľudia často zabúdajú, že vie byť aj drahá.

Nenechaj pustenú vodu

Počas mydlenia alebo nanášania šampónu a kondicionéru vždy vypnite vodu a zapnite ju až potom, čo ste pripravený zo seba zmyť šampón a mydlo.

Nepoužívajte príliš horúcu vodu

Aj keď môžu byť na to ľudia zvyknutí, nie je vhodné sa sprchovať v príliš horúcej vode. Pri použití vlažnej vody viete ušetriť veľké množstvo teplej vody, alebo pri použití studenej zase pocítite zdravotné benefity otužovania.

Úsporné hlavice

V sprche môžete tiež meniť nastavenie hlavice a teda aj to, akým spôsobom a koľko vody na seba necháte tiecť. Odporúčame hlavicu, ktorá vďaka svojmu svojmu dizajnu púšťa vodu pod vyšším tlakom cez menšie dierky, a teda šetrí množstvo.

Kúrenie

Každý chce mať doma príjemne a teplo. Je však dôležité vedieť, či je vyššia teplota až tak dôležitá, alebo ste ochotný ubrať pár stupňov a namiesto toho ušetriť. To isté platí aj pri vykurovaní klimatizáciou.

Šetriť na kúrení

Každý 1°C navyše zvýši spotrebu až o 6 % naviac. Preto odporúčame sa doma radšej teplejšie obliecť teplejšie ako si vyhriať celý byt na zbytočne vysokú teplotu

Neprekryť radiáror

Radiátor je dôležité neprekrývať ničím hrubým, nakoľko to obmedzí schopnosť vykurovať, a teda aj keď kúriť budete, vo vašej izbe to nepoznáte.

Elektronika

V domácnosti máte pravdepodobne rôznu elektroniku od počítačov, cez televízory, až po mobilné telefóny. Samozrejme sú ľudia, ktorí musia pracovať z domu, alebo ju mať pustenú z iného dôvodu, ale netreba to prehánať:

Počítač a laptop vypnúť alebo uspať

Ak ho nepoužívate, odporúčame laptop zaklapnúť a počítač vypnúť, alebo minimálne uviesť do režimu spánku.

Viac monitorov

Pokiaľ máte na svoj PC alebo notebook pripojených viac monitorov, vypnite ten druhý, ak ho nevyužívate. 

Nepotrebná TV

Ak práve nepozeráte TV, nie je dôvod aby išla a iba vám hrala do pozadia. Ak to však potrebujete, môžete využiť práve váš PC a pustiť si do pozadia videá z YouTube alebo seriál z Netflixu.

zelena-elektronika-pocitac

Na záver

Samozrejme, ide o veľmi jednoduché tipy, no často práve tie najjednoduchšie veci dokážu mať najväčší dosah. V tomto prípade budú mať vplyv na vašu peňaženku, a preto je dôležité sa zamyslieť, ktoré z vyššie uvedených praktizujete a ktoré nie. 

Pokiaľ by ste chceli viac tipov na šetrenie energie, odporúčame sledovať napríklad webové stránky Ministerstva hospodárstva, kde nájdete tipy na šetrenie elektrickej energie pre domácnosti aj firmy. 


Zdroje:

https://www.urso.gov.sk/
https://www.economy.gov.sk/setrime