Pozeráte na nudné biele steny a myslíte si, že je čas na zmenu? Vymaľovanie miestnosti je jednoduchšie, ako si myslíte. Za pár hodín môžete zmeniť svoj priestor a uvoľniť svojho vnútorného interiérového dizajnéra. S niekoľkými základnými materiálmi, trochou šikovnosti a týmito ôsmimi jednoduchými krokmi budete mať čerstvo vymaľovanú izbu, ktorá vás bude tešiť dlhé roky. Zabudnite na problémy a výdavky spojené s najatím profesionála – máte na to! Vlastná farebná paleta a právo na chválu v cene. Vaši priatelia nebudú veriť, že ste to urobili sami. Na čo ešte čakáte? Pripravte sa vyhrnúť si rukávy, zapnúť melódie a vrhnúť sa do zábavného projektu “urob si sám”. Úplne nový vzhľad je vzdialený len štetec.

Príprava miestnosti na maľovanie

Aby ste mohli začať, musíte miestnosť vyčistiť od nábytku a doplnkov. Všetko odstráňte alebo zoskupte menšie predmety v strede miestnosti a zakryte ich igelitom či plachtou. 

Potom vyčistite steny, aby ste získali hladký povrch na maľovanie. Zotrite všetky nečistoty a špinu, potom vyplňte všetky praskliny alebo diery špachtľou alebo výplňou stien a nechajte zaschnúť podľa pokynov. Zľahka prebrúste všetky nerovnosti alebo nedokonalosti.

Teraz ochráňte podlahu, okná, dvere a obloženie. Okolo okien a dverí položte maliarsku pásku a na podlahu, najmä pod oblasť maľovania, položte handry, plastové fólie alebo staré plachty. Odstráňte kryty zásuviek a vypínačov a zakryte aj tieto otvory.

Chceli by ste tiež dobre vetrať, preto otvorte okná a používajte ventilátory, aby ste sa vyhli vdychovaniu výparov. Pri striekaní alebo valcovaní nezabudnite vypnúť ventilátory. Ak je to možné, vyhnite sa maľovaniu počas extrémne horúcich alebo vlhkých dní.

Uistite sa, že máte všetky maliarske potreby: štetce, valčeky, panvice, podnosy, otvárač na farby, miešacie tyčinky, jemný brúsny papier, lepiacu handru, základný náter/ tmel (ak je potrebný), farbu a handry na čistenie. Kúpte si kvalitné náradie a dostatočné množstvo farby na dokončenie práce na jeden záťah, aby ste dosiahli jednotnú farbu a vyhli sa nepríjemným pokusom o prispôsobenie novej dávky.

Teraz ste pripravení začať. Premyslene prechádzajte z jednej časti na druhú, pričom na okraje používajte štetec a na veľké, otvorené plochy valček. Neponáhľajte sa – so správnou prípravou a technikou dosiahnete vytúžene vyzerajúce výsledky a miestnosť, na ktorú môžete byť hrdí!

Muž a žena maľujúci stenu na modro.

Výber farieb a povrchových úprav

Výber farieb je jednou z najzábavnejších častí maľovania miestnosti. Skôr než sa však vrhnete na vzorky vzoriek, je potrebné zvážiť niekoľko vecí.

Po prvé, premýšľajte o nálade, ktorú chcete vytvoriť. Teplé tóny, ako sú červená, oranžová a žltá, dodávajú priestoru energiu, zatiaľ čo chladná modrá a zelená sú viac upokojujúce. Neutrálne odtiene sivej, béžovej alebo bielej farby otvárajú priestor a poskytujú prázdne plátno.

Zvážte aj osvetlenie miestnosti. Miestnosti orientované na sever s malým množstvom prirodzeného svetla si vyžadujú svetlejšie a jasnejšie odtiene. Miestnosti orientované na juh si poradia s hlbšími a sýtejšími odtieňmi. Predtým, ako sa rozhodnete pre niektorú z farieb, vyskúšajte ju na stenách v rôznych denných hodinách.

Pri obložení a akcentoch sa držte rovnakej farebnej skupiny alebo doplňte hlavnú farbu stien. Kontrastné odtiene môžu spôsobiť, že priestor bude pôsobiť chaoticky. Biele obloženie je tiež klasickou, sviežou voľbou.

Nezabudnite na strop! Jeho vymaľovanie svetlejším odtieňom farby stien pomôže priestoru pôsobiť súdržne a otvorene. Čistá biela môže spôsobiť, že nízke stropy budú pôsobiť stiesnene.

Keď ste si vybrali paletu, rozhodnite sa pre povrchovú úpravu. Pre väčšinu stien sa skvele hodia vaječné alebo saténové lesky. Kúpeľniam a kuchyniam prospeje umývateľný pololesklý povrch odolný voči vlhkosti. Miestnosti s veľkým pohybom osôb alebo s veľkou záťažou si vyžadujú odolné lesklé povrchy.

Ak si vopred premyslíte, akú chcete mať náladu, osvetlenie a povrchovú úpravu, vyberiete si pre svoj priestor farby, ktoré sa vám budú páčiť dlhé roky. Dokonalý odtieň existuje – stačí nájsť ten, ktorý vás osloví!

Maliarske potreby, ktoré budete potrebovať

Na vymaľovanie miestnosti budete potrebovať niekoľko základných materiálov. Tu je zoznam toho, čo by ste mali zhromaždiť, kým začnete:

Príslušenstvo na maľovanie izby.

Farba

Najdôležitejšou položkou je, samozrejme, samotná farba. Vyberte si latexovú alebo akrylovú farbu určenú na steny a stropy. Zaobstarajte si dostatočné množstvo farby na pokrytie miestnosti v dvoch vrstvách – zvyčajne 3-4 l pre malé miestnosti. Pre veľké miestnosti si nachystajte 5x viac farby. Zvážte lesk: plochá farba zakrýva nedokonalosti, ale nie je umývateľná, vaječná farba má jemný lesk, saténová farba je odolnejšia a lesklá farba je vysoko odolná, ale ukazuje viac nedostatkov.

Zásobník na farbu

Veľký zásobník na farbu pojme farbu a má drážkovaný povrch na vkladanie valčeka. Jednorazové zásobníky sú pohodlné, ale zásobníky na opakované použitie sú šetrnejšie k životnému prostrediu.

Maliarsky valček

Maliarsky valček umožňuje rýchle nanášanie farby na veľké rovné plochy. Použite valček primeranej veľkosti pre vašu miestnosť: Na malé priestory použite 9-palcový, na veľké steny 18-palcový. Kúpte si valček s pevnou klietkou a plyšovým vlasom odolným voči prelievaniu.

Maliarsky štetec

Majte po ruke niekoľko maliarskych štetcov na rezanie v rohoch a na hranách. Zaobstarajte si štetce so šikmým krídlom v šírke 1 až 3 palce. Štetce s prírodnými štetinami sú najlepšie na olejové farby, syntetické štetiny na latex.

Predĺžená rukoväť maliarskeho valčeka

Na váš maliarsky valček sa pripevní predlžovacia tyč na jednoduchšie maľovanie stropov a vysokých stien. Kúpte si jednu vo veľkosti vášho valčeka.

Maliarska páska

Použite pásku na ochranu obloženia, okien a podláh pred zatúlanou farbou. Používajte pásku určenú na chúlostivé povrchy.

Podložka pod zásobník na farbu

Jednorazové vložky do zásobníka uľahčujú čistenie. Namiesto umývania zásobníka na opakované použitie ich stačí vyhodiť.

  • Kropiace utierky alebo plastové fólie
  • Maliarsky tmel
  • Maliarsky štít alebo hranovač
  • Otvárač na farby
  • Handry
  • Minerálny lieh (na olejové farby)

Ak máte v ruke správne nástroje a pomôcky, môžete začať maľovať! Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, neponáhľajte sa a buďte dôkladní. 

Príprava stien a obloženia na maľovanie

Príprava stien a obloženia na maľovanie je dôležitým krokom, ktorý vám zaručí hladký a profesionálny vzhľad.

Vyčistite steny

Najprv steny utrite vlhkou handričkou, aby ste odstránili všetky nečistoty alebo úlomky. Na mastnotu a špinu použite odmasťovač alebo zriedený mydlo na riad. Dobre opláchnite vodou a nechajte úplne vyschnúť.

Zaplátajte všetky diery alebo praskliny

Dôkladne skontrolujte steny, či na nich nie sú diery, praskliny alebo nedokonalosti, a zaplátajte ich. Použite škárovaciu hmotu alebo hmotu na sadrokartónové dosky, nechajte ju zaschnúť podľa pokynov a potom ju vybrúste do hladka. Prach utrite handričkou.

Naneste základný náter (ak je to potrebné)

V prípade výrazných farebných zmien alebo poréznych povrchov, ako sú holé sadrokartónové dosky, naneste vrstvu základného náteru. Základný náter pomáha novej farbe lepšie priľnúť a poskytuje rovnomernú základnú vrstvu. Vyberte si základný náter vhodný pre váš typ steny. Pred maľovaním ho nechajte zaschnúť podľa pokynov.

Orežte okraje

Pomocou maliarskej pásky zamaskujte všetky obloženia, stropy, podlahy, okná alebo dvere, ktoré nechcete natierať. Pevne pritlačte, aby páska dobre priľnula. V prípade zakrivených alebo zložitých obložení bude možno potrebné okraje voľne zastrihnúť. Najlepšie výsledky dosiahnete pevnou rukou a šikmým štetcom.

Chráňte podlahu

Na podlahu, koberce a nábytok položte handry, plastové fólie alebo plachty, aby ste ich ochránili pred kvapkami a postriekaním. Okraje a švy zabezpečte maliarskou páskou, aby ste dosiahli čo najlepšie krytie.

Pripravte si pracovný priestor

Zhromaždite všetky svoje zásoby – kryty na valčeky alebo štetce, rámy valčekov, podnos na farbu alebo vedro, handry a farbu. Všetko majte na dosah, aby ste minimalizovali neporiadok a maximalizovali efektivitu. Miestnosť dobre vetrajte a zvážte možnosť nosenia starého oblečenia a ochranných pomôcok, ako sú rukavice, najmä ak používate olejové farby.

Ak máte miestnosť správne pripravenú a pracovný priestor usporiadaný, môžete začať maľovať. Neponáhľajte sa a nezabudnite, že dve tenké vrstvy farby sú vždy lepšie ako jedna hrubá vrstva. Veľa šťastia!

Techniky maľovania stien, obkladov a akcentových plôch

Keď príde čas na maľovanie akcentových povrchov v miestnosti, ako sú obloženie, dlaždice alebo stien, budete chcieť použiť niekoľko techník, aby ste dosiahli profesionálne vyzerajúce výsledky.

žltá farba na stenu a valček.

Maľovanie obloženia

Maľovanie obloženia v miestnosti, ako sú podlahové lišty, okenné parapety a dverové západky, môže byť zdĺhavé, ale venovať mu čas sa oplatí. Na maľovanie rovných okrajov v miestach, kde sa lišta stretáva so stenou, použite štetec na lišty. Na zaoblené detaily použite špičku štetca. Naneste dve vrstvy farby a medzi jednotlivými vrstvami počkajte 2 až 4 hodiny. Na ochranu steny pred kvapkami a šmuhami použite maliarsku pásku. Pásku odstráňte hneď po skončení maľovania, kým je farba ešte mokrá, aby ste získali ostré línie.

Maľovanie dlaždíc

Ak máte v kúpeľni alebo kuchyni keramické dlaždice, ktoré chcete natrieť, najskôr dlaždice očistite, aby ste zdrsnili povrch a farba lepšie priľnula. Naneste vrstvu základného náteru na obkladačky a nechajte ho zaschnúť podľa pokynov. Naneste 2-3 vrstvy farby a počkajte, kým každá vrstva úplne zaschne. Na veľké, otvorené plochy použite valček a na línie škárovacej hmoty a okraje štetec. Bezfarebné vrchné nátery, ako napríklad polyuretán, môžu pomôcť ochrániť natreté dlaždice pred vlhkosťou a poškriabaním.

Maľovanie akcentových stien

Akcentová stena v doplnkovom odtieni môže miestnosti dodať vizuálnu zaujímavosť. Pre čo najhladší povrch steny najprv naneste vrstvu základného náteru. Potom naneste 2 až 3 vrstvy akcentovej farby, pričom medzi jednotlivými vrstvami počkajte 2 až 4 hodiny. Na veľké plochy použite valček a na okraje a rohy štetec. Každú vrstvu rozšírte o niekoľko centimetrov na susedné steny, aby ste dosiahli rovnomerný prechod.

S trochou trpezlivosti a správnymi technikami môžete svojej izbe dodať profesionálnu kvalitu maľovania. Neponáhľajte sa a nezabudnite na dokončovacie práce, ako je maľovanie obloženia, obkladačiek a akcentovej steny. Vaša izba bude v okamihu vyzerať, akoby prácu odviedol profesionál!

Záver 

Tu to máte. Zopár jednoduchých krokov na premenu vašej izby pomocou nového náteru. Všimnite si, ako sa vďaka novej farbe priestor rozjasnil a zväčšil. Vaša izba je pripravená na dekoráciu a na to, aby ste si ju mohli zariadiť podľa seba. Maľovanie je jednoduchý a cenovo dostupný spôsob, ako si zlepšiť náladu a vdýchnuť svojmu domovu nový život. Cítite sa inšpirovaní na riešenie ďalšej miestnosti? Prečo nie – teraz ste zjavne profesionál!

Zdroje:

https://www.nehnutelnosti.sk/magazin-o-byvani/953-8-krokov-ako-profesionalne-vymalovat-izbu/

https://www.farlesk.sk/blog/malovanie-stien